ВЛАДА НЕРВОЗА: Свет ишчекује среду и историјску одлуку САД
Америчка централна банка је на потезу, а тржиште без даха чека на њен потез
Америчка централна банка, по свему судећи, ове недеље, у среду, подићи ће референтну каматну стопу, која је од избијања кризе на рекордно ниском нивоу.
На тржиштима влада нервоза, али не због самог подизање камате, пошто је то очекивано, већ због ишчекивања образложења Федералних резерви које ће пратити ту одлуку, пошто ће у њему бити формулисана предвиђања када ће уследити ново подизање.
Засад се очекује да ће референтна каматна стопа Феда, која је сада на 0,2 одсто, бити и за толико повећана, што ће бити и прво подизање референтне камате од 2006. године.
Могућа нестабилност берзе
Агресивно подизање каматне стопе, по којој Централна банка позајмљује новац другима, повећаће камате које наплаћују банке компанијама и можда довести у опасност америчку економију, али и унети нестабилност на берзе.
Фед ће подићи камате са машницом и пакетићем
Већина економиста ипак верује да ће Фед назначити споро подизање камата.
"Фед ће упаковати своје саопштење у леп празничан пакет с дивном машном", рекао је професор економије с Калифорнијског државног универзитета Сунг Вон Сон.
Инфлација у САД је према Феду у последњих 12 месеци била мршавих 0,2 одсто, а када се искључе нестабилне цене хране и енергената, повећање је било 1,3 одсто.
Инвеститори пре желе да Фед назначи спор и постепени низ подизања камата, што ће омогућити периодично разматрање стања привреде како би се установило да је привреда довољно стабилна да издржи ново повећање камата.
Федералне резерве су своју камату на рекордно низак ниво спустиле 2008. да би помогле финансијском систему да превазиђе кризу. Сада, када је тржиште рада скоро у потпуности оздравило, Централна бака САД је спремна да врати камату на нормалне нивое.
Званичници Феда су претходних месеци најављивали постепено подизање референтне камате, али инвеститори желе да у среду чују нове гаранције.
Нема инфлације - сигнал за подизање камате
Један од чинилаца који би могао утицати на постепено дизање камате је одсуство инфлаторних притисака, пошто инфлација упорно остаје знатно нижа од циљаних два одсто, што је последица слабости глобалне економије, пада цена нафте и снажног долара.
Зато ће инвеститори помно пратити конференцију за новинаре шефице Федералних резерви Џенет Јелен и саопштење Феда у потрази за назнакама тога колико ће бити подизање камата следеће године.
"Забринут сам да су снажан долар и пад цена нафте замаскирали постојеће инфлаторне притиске који би брзо могли избити како се приближавамо пуној запослености", рекао је главни економиста фирме ДМЈ адвајзорс Дејвид Џонс.