Водене животиње права атракција у Крагујевцу
КРАГУЈЕВАЦ - Акваријум на Природно-математичком факултету у Крагујевцу посетило је више од пола милиона људи у протеклих 15 година колико постоји овај центар за конзервацију биодивирзитета копнених вода, изјавио је данас Танјугу управник тог акваријума Владица Симић.
Подсетивши да је Акваријум отворен децембра 1999. године, Симић је рекао да су у њему, на површини од око 500 метара квадратних изложени акваријуми и акватераријуми укупне запремиме од преко 60.000 литара, у којима је богата колекција слатководних организама Србије, Балканског полуострва, Европе, Азије, Африке, Америке и Аустралије.
"Акваријум је видело неких 500.000 до 600.000 људи, од чега су око 80 одсто ученици основних и средњих школа. У последње време све више имамо и других посетилаца, различите животне доби и интересовања", рекао је Симић и додао да акваријум посећују из гости Крагујевца из иностранства.
Наглашавајући да Акваријум годишње посети између 10.000 и 13.000 особа, Симић је подсетио да је рекордна посећеност од 40.000 особа била пре неколико година.
"Сколска деца се највише занимају за најкрупније и најагреснивије представнике риба као што су пиране, а од гмизаваца за змије. Реч је о животињама које су у природи грабљивци и који се налазе на врху ланца плена и исхране", рекао је Симић и додао да постоји група деце која се интересује за корњаче, као и за егзотичне животиње, које су изузетно живих боја.
Објашавањући да посетиоци у Акваријуму могу да виде различите представнике риба, бескичмењака, водоземаца и гмизаваца који живе у слатководним еко систетима, Симић је рекао да је реч о представницима који живе у водама Србије, али и Јужне Америке, Африке и Азије.
"Осим риба из тих области могу се видети и представници гмизаваца и водоземаца, а наш следећи корак је да колекцију обогатимо примерцима из морских еко система", навео је Симић.
Поводом 15 година постојања и рада, Акваријум ће од овог месеца па у наредних годину дана организовати едукативне програме различитог карактера, који ће бити посвећени различитим темама из заштите животне средине, биолошке разноврсности у води, воденим екосистемима.
"Први такав програм биће намењен инвазивним врстама. То су врсте риба, биљака и макробескичмењака које нам долазе са других континената и које када уђу у наше воде представљају углавном велики проблем и наносе штету домаћим врстама", рекао је Симић.
Он је прецизирао да је назив тог програма "Инвазија на копно и воду" и да се већ од понедељка 17. новембра могу видети различити експонати, што живи, што препарирани, који долазе са других континената и који угрожавају биодивирзетитет српских вода.
"Добро је да овај програм, који ће пратити различите радионице виде сви људи, а посебно школска деца, која та сазнања могу да искористе као допуну школског програма, и да имају много више информација о организмима који су све присутнији у нашој средини, како копненој тако и воденој", нагласио је Симић.