ВОДИЧ ЗА ПОСЛОВНЕ ОБИЧАЈЕ: Кинезима не одбијајте ракију, у Немачкој поштујте бонтон
БЕОГРАД - У савременом бизнису није довољно само добро познавање посла, већ је неопходно бити добро информисан и о пословним обичајима земље с којом се послује како би се створила основа за успешну и ефикасну комуникацију.
Професионално понашање је кључ добре сарадње и не допустите да културне различитости упропасте ваш следећи пословни договор, пише "Курир". Ево неких упутстава како у страном окружењу и у другим културама обезбедити позитиван исход пословних планова.
У Сингапуру је скромност кључ свега. Превише самоуверено понашање неће импресионирати нити произвести добар пословни однос.
Кашњење је нормално у Индији
У Индији тачност варира у зависности од тога где се налазите. Саобраћајна гужва у Мумбају сугерише да је мало кашњење прихватљивије него у Делхију, центру државне управе, где саобраћај беспрекорно функционише. Индијци не воле да одбију молбу. Уколико нису у могућности да нешто ураде, тешко да ће вас директно одбити. Такође, будите тактични и суптилни уколико треба да објасните зашто нека пословна понуда није прихватљива.
Данска - Жене су закон!
У Данској се жене поздрављају пре мушкараца. Данци имају обичај да говоре само своје име, не и презиме. Потребно је лично и поименце поздравити сваког како при сусрету тако и на растанку.
Канада - Вода, не жестина
Конзумирање алкохола није уобичајено током пословних ручкова. Држите се воде, осим ако ваш домаћин не предложи другачије.
Норвешка је за директан приступ
Норвежани воле да разговарају директно и промишљено. Настоје да се држе чињеница и не воле да их пожурујете.
За Блиски исток спремите стрпљење, док су дарови обавезни
Жена може избећи непријатност на Блиском истоку ако сачека да је мушкарац домаћин представи другима. Жену у први мах можда неће схватити озбиљно, и неки мушкарци ће највероватније руку ставити на своје груди радије него да је пруже жени. У Саудијској Арабији преговарању нема краја, па се услови могу мењати и након склапања уговора. У Катару не маре за рокове, па ако желите да се нешто уради на време, потрудите се да људи с којима радите осећају обавезу да то постигну, што значи да им учините неку услугу. Мада се у Емиратима највише послује по западњачким принципима, не заборовите да тамошњим пословним партнерима дарујете поклоне, што они сматрају најважнијим знаком пажње и поштовања.
На Тајланду је глава светиња
Кад сте у Тајланду, немојте дирати или додавати ишта преко нечије главе, будући да се у тајландској култури глава сматра светом. Ипак, тамо људи веома често стоје близу један другоме и додирују се за рукав кад разговарају.
У Бразилу торба не иде на под, али не због фенг-шуија
Не стављате актовку или торбу на под. Због специфичних мера националне безбедности, окачите торбу на столицу или чивилук.
Кина - Пробајте све што вам понуде
Пробајте све што вам се нуди током оброка, али никад немојте испразнити свој тањир, јер ће ваш домаћин сматрати да сте још гладни. Такође, не причајте о послу током обеда. Пређело се служи као неколико малих јела на тањиру. Почните слева и једите редом удесно, јер се укус хране постепено појачава. Немојте одбити чашицу баијуа, кинеског алкохолног пића које се служи на свим пословним вечерама, али пијте уздржано, уколико искапите чашу биће вам поново напуњена. Биће најбоље уколико оставите напола пуну чашу. Као у Јапану, и у Кини се велика пажња придаје седењу по хијерархији. Вођа ваше делегације требало би да седи за округлим столом одмах поред вође кинеске делегације, а по истом принципу остали чланови.
У Јапану шеф седи иза возача
Сачувај најбоље место за шефа: током вожње таксијем или службеним аутомобилом, Јапанци поштују стриктан хијерархијски распоред седења, по коме је најбоље место иза возача.
Увек имајте визиткарту при руци. Кад вам сарадник понуди његову подсетницу, поступајте с њом пажљиво. Увек стигните на време. Уколико се појавите макар минут након заказаног састанка, сматраће да сте непромишљени, а ако закасните пет минута, већ ће бити забринути. На јапанском језику не постоји реч „касно“.
Шведска - "Скол" без куцкања
Припремите се за исцрпну дебату у Шведској, Скандинавци воле дружење. Изађите им у сусрет уговарајући датум, време и место и немојте се изненадити уколико захтевају понован сусрет. Кад се с њима једном нешто уговори, то се и спроведе брзо и ефикасно. Наздрављање у Шведској подразумева контакт очима, али не и куцање чашама. Реците „скол“ и климните главом свима и све ће бити у реду.
Велика Британија - Ћаскање уместо шаха
У Британији је необавезно ћаскање битан увод у пословни разговор. Време, околина или нека дневна дешавања, све то су прихватљиве теме. После необавезног ћаскања, сви ће бити спремни да професионално приступе проблему.
Америка - Без формалности
Американци воле опуштеност а они који носе већу одговорност желе да доживе лакоћу пословања из 60-их година. Зато се маните формалности, али задржите пристојност.
У Америци будите спремни да покажете доказ о свом идентитету. Повећане мере безбедности подразумевају да покажете личну карту с фотографијом кад улазите у многе пословне зграде, па немојте да се увредите кад вам то затраже.
Француска - Никако пер ту!
Приликом формалног представљања, Французи некад говоре прво своје презиме и могу сматрати непристојним ако сарадника ословљавају само именом. Да бисте избегли неспоразум, сазнајте њихова имена унапред. Обавезно персирајте, уколико вам не затраже другачије, и никад немојте говорити „госпођица“ кад се обраћате одраслој женској особи.
Током уговарања посла Французи ништа не препуштају случају, па будите спремни на дуготрајне анализе и пројектовање пре склапања уговора.
У Немачкој се зна: ред, рад и...
Током оброка у Немачкој, ставите своју салвету лево од тањира кад завршите с јелом, а есцајг положите паралелно на тањир са дршкама окренутим удесно. Тиме ћете показати да сте готови с ручком.
Немци су познати по методичности и не воле изненађења, па макар од тога имали користи. Не воле исхитрене пословне одлуке.
Русија - Један за све!
У Русији жене у принципу не очекују да се с њима рукујете приликом упознавања, али ово се мења како и сами упознају друге културе приликом путовања.
Најбитније одлуке најчешће зависе од једне особе. Споразуми се не поштују увек и да су услови уговора у сваком тренутку подложни променама.