Једини премијер са Балкана који се за 15 месеци 3 пута састао са Путином и 2 пута био у САД!
Последњих дана у свету али и на домаћој политичкој сцени о премијеру Србије Александру Вучићу говори се као о водећем лидеру у региону. Многи светски званичници називају га "стубом стабилности на Балкану", а то свакако није без разлога.
Наиме, премијер Вучић је једини премијер са Балкана који је имао ту част да више пута борави у Русији, али и у САД. За мање од 15 месеци премијер се чак три пута састао са председником Русије Владимиром Путином, а два пута добио позив од америчког потпреседника Џозефа Бајдена да посети САД.
Прва посета САД и састанци са инвеститорима
Водеће светске компаније заинтересоване за сарадњу
Потпредседник "Џенерал електрика" Каран Батиа, задужен за међународне односе, изјавио је да је ова компанија отворена за нове инвестиције у Србији, за размену добре праксе и за отварање већег броја радних места. Ричард Левил, потпредседник компаније "Фрипорт Мек Моранза" за глобалну експлоатацију, изразио је задовољство досадашњим пословањем у Србији и нагласио да компанија Фрипорт жели да буде модел успешне стране инвестиције у Србији. Такође, он је тада најавио да ће у Србију бити уложено 18,73 милиона америчких долара у наставак истраживања на пројекту "Ћукару Пеки" код Бора.
Првог дана званичне посете, премијер се састао са представницима водећих америчких компанија, као што су Генерал Елецтриц, Microsoft, НЦР, као и са замеником државног секретара Ентонијем Блинкеном.
Током другог дана посете, били су организовани билетерални разговори премијера Вучића са високим званичницима САД у Белој кући. Последњег дана посете премијер Вучић посетио је Јохнс Хопкинс University, где је имао излагање.
Према оцени аналитичара, ова посета је била важна за Србију првенствено због састанака које је премијер имао са представницима компанија, јер је на тај начин њима омогућено да се упознају са потенцијалима наше земље како би се одлучили да инвестирају у њу. Вучић је том приликом обавестио саговорнике о економским реформама које је реализовала Влада Србије, и на тај начин је представио економски стабилном и безбедном за стране инвестиције. Он је истакао да је Србија спремна да америчким компанијама обезбеди најбоље услове пословања у региону западног Балкана и подршку српске владе.
Друга посета и значајан разговор са Бајденом
Приликом друге посете одржан је низ састанака, а поред састанка са Бајденом, важан је био и састанак са државним секретаром САД Џоном Керијем.
Разговори су се углавном тицали регионалне стабилности и сарадње у области енергетике. Премијер је, том приликом, обавестио америчког потпреседника о економским реформама које је Србија спровела, као и о процесу евроинтеграција, нагласивши да је Србији у том процесу потребна подршка САД.
Бајден је поздравио економске реформе српске владе и истакао да од нјиховог успеха у Србији зависи и успех целог региона. Он је похвалио и законске реформе, као и борбу против корупције.
Премијер је разговарао и са Џоном Керијем, који је том приликом изрази задовољство истрајношћу Србије на путу евроинтеграција и нарочито похвалио напоре Србије у решавању мигрантске кризе. Ова посета је по оцени стручњака широм отворила врата за сарадње двеју земаља.
Најважнији састанак са Путином!
Била је то највећа посета Србије Русији у последњих неколико деценија, а са премијером Вучићем у Москву је отпутовало чак 120 предузетника.
У медијима се данима спекулисало шта ће бити теме разговора Путина и Вучића, али и шта ће домаћи инвеститори договорити са Русима. Говорило о оружју које ће Русија понудити Србији, али и о извозу Фијатових возила у њихову земљу. Пажња не само домаће, већ и светске јавности тих дана је била фокусирана на Србију.
О важности ове посете сведочи и зјава руског амбасадора у Србији Александра Чепурина који је рекао да "не зна ниједног колегу Дмитрија Медведева, до Александра Вучића којем је он посветио толико времена током боравка у Москви".
Енергетска безбедност - најважнији договор са Русима
Посета Русији показала је да српска енергетска безбедност не виси у ваздуху, као што се чинило пре шест месеци или годину дана после пропасти "Јужног тока“, већ да се она на други начин осигурава и да Србији даје осећај повећане енергетске сигурности у тренутку када је реализација гасовода, под великим знаком питања.
Већина ствари у вези са војном сарадњом тек треба да буде договорена у децембру када се планира посета министра одбране Русије Сергеја Шојгуа Србији. Тада ће коначно бити договорено које оружје ће нам бити испоручено и под којим условима.
Посетом је, такође, договорен и извоз српских производа у Русију, а Вучић и Путин су разговарали и о решавању проблема у хемијском комплексу, пре свега "Петрохемији", "Азотари" и Метанолско-сирћетном комплеску Кикинда.