Jedini premijer sa Balkana koji se za 15 meseci 3 puta sastao sa Putinom i 2 puta bio u SAD!
Poslednjih dana u svetu ali i na domaćoj političkoj sceni o premijeru Srbije Aleksandru Vučiću govori se kao o vodećem lideru u regionu. Mnogi svetski zvaničnici nazivaju ga "stubom stabilnosti na Balkanu", a to svakako nije bez razloga.
Naime, premijer Vučić je jedini premijer sa Balkana koji je imao tu čast da više puta boravi u Rusiji, ali i u SAD. Za manje od 15 meseci premijer se čak tri puta sastao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, a dva puta dobio poziv od američkog potpresednika Džozefa Bajdena da poseti SAD.
Prva poseta SAD i sastanci sa investitorima
Vodeće svetske kompanije zainteresovane za saradnju
Potpredsednik "Dženeral elektrika" Karan Batia, zadužen za međunarodne odnose, izjavio je da je ova kompanija otvorena za nove investicije u Srbiji, za razmenu dobre prakse i za otvaranje većeg broja radnih mesta. Ričard Levil, potpredsednik kompanije "Friport Mek Moranza" za globalnu eksploataciju, izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim poslovanjem u Srbiji i naglasio da kompanija Friport želi da bude model uspešne strane investicije u Srbiji. Takođe, on je tada najavio da će u Srbiju biti uloženo 18,73 miliona američkih dolara u nastavak istraživanja na projektu "Ćukaru Peki" kod Bora.
Prvog dana zvanične posete, premijer se sastao sa predstavnicima vodećih američkih kompanija, kao što su General Electric, Microsoft, NCR, kao i sa zamenikom državnog sekretara Entonijem Blinkenom.
Tokom drugog dana posete, bili su organizovani bileteralni razgovori premijera Vučića sa visokim zvaničnicima SAD u Beloj kući. Poslednjeg dana posete premijer Vučić posetio je Johns Hopkins University, gde je imao izlaganje.
Prema oceni analitičara, ova poseta je bila važna za Srbiju prvenstveno zbog sastanaka koje je premijer imao sa predstavnicima kompanija, jer je na taj način njima omogućeno da se upoznaju sa potencijalima naše zemlje kako bi se odlučili da investiraju u nju. Vučić je tom prilikom obavestio sagovornike o ekonomskim reformama koje je realizovala Vlada Srbije, i na taj način je predstavio ekonomski stabilnom i bezbednom za strane investicije. On je istakao da je Srbija spremna da američkim kompanijama obezbedi najbolje uslove poslovanja u regionu zapadnog Balkana i podršku srpske vlade.
Druga poseta i značajan razgovor sa Bajdenom
Prilikom druge posete održan je niz sastanaka, a pored sastanka sa Bajdenom, važan je bio i sastanak sa državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem.
Razgovori su se uglavnom ticali regionalne stabilnosti i saradnje u oblasti energetike. Premijer je, tom prilikom, obavestio američkog potpresednika o ekonomskim reformama koje je Srbija sprovela, kao i o procesu evrointegracija, naglasivši da je Srbiji u tom procesu potrebna podrška SAD.
Bajden je pozdravio ekonomske reforme srpske vlade i istakao da od njihovog uspeha u Srbiji zavisi i uspeh celog regiona. On je pohvalio i zakonske reforme, kao i borbu protiv korupcije.
Premijer je razgovarao i sa Džonom Kerijem, koji je tom prilikom izrazi zadovoljstvo istrajnošću Srbije na putu evrointegracija i naročito pohvalio napore Srbije u rešavanju migrantske krize. Ova poseta je po oceni stručnjaka širom otvorila vrata za saradnje dveju zemalja.
Najvažniji sastanak sa Putinom!
Bila je to najveća poseta Srbije Rusiji u poslednjih nekoliko decenija, a sa premijerom Vučićem u Moskvu je otputovalo čak 120 preduzetnika.
U medijima se danima spekulisalo šta će biti teme razgovora Putina i Vučića, ali i šta će domaći investitori dogovoriti sa Rusima. Govorilo o oružju koje će Rusija ponuditi Srbiji, ali i o izvozu Fijatovih vozila u njihovu zemlju. Pažnja ne samo domaće, već i svetske javnosti tih dana je bila fokusirana na Srbiju.
O važnosti ove posete svedoči i zjava ruskog ambasadora u Srbiji Aleksandra Čepurina koji je rekao da "ne zna nijednog kolegu Dmitrija Medvedeva, do Aleksandra Vučića kojem je on posvetio toliko vremena tokom boravka u Moskvi".
Energetska bezbednost - najvažniji dogovor sa Rusima
Poseta Rusiji pokazala je da srpska energetska bezbednost ne visi u vazduhu, kao što se činilo pre šest meseci ili godinu dana posle propasti "Južnog toka“, već da se ona na drugi način osigurava i da Srbiji daje osećaj povećane energetske sigurnosti u trenutku kada je realizacija gasovoda, pod velikim znakom pitanja.
Većina stvari u vezi sa vojnom saradnjom tek treba da bude dogovorena u decembru kada se planira poseta ministra odbrane Rusije Sergeja Šojgua Srbiji. Tada će konačno biti dogovoreno koje oružje će nam biti isporučeno i pod kojim uslovima.
Posetom je, takođe, dogovoren i izvoz srpskih proizvoda u Rusiju, a Vučić i Putin su razgovarali i o rešavanju problema u hemijskom kompleksu, pre svega "Petrohemiji", "Azotari" i Metanolsko-sirćetnom komplesku Kikinda.