ВУЧИЋ НА БРДУ КОД КРАЊА: Свечани дочек, уз највише државне и војне почасти
БРДО КОД КРАЊА - Премијери Србије и Словеније Александар Вучић и Миро Церар разговарали су данас на Брду код Крања, а потом је отворена заједничка седница две владе, коју званична Љубљана види у светлу оцене да је Србија важан политички и привредни партнер Словеније.
Вучић и српски министри стигли су јутрос око 9:30 на Брдо код Крања, где су их дочекали словеначки премијер и чланови његовог кабинета и приређен им је свечани дочек, уз највише државне и војне почасти.
Вучић и Пахор су најпре имали 45-минутни тет-а-тет сусрет, а потом су кратко прошетали по комплексу Брдо код Крања.
У Љубљани је раније најављено да ће теме разговора Церара и Вучића, који су се претходно састали прошлог децембра у Београду током Самита лидера 16 земаља централне и источне Европе и Кине, пре свега бити продубљивање политичког дијалога између две државе и о даљем унапређењу привредне сарадње.
Најављено је и да ће на састанку такође бити речи о процесу придруживања Србије ЕУ, као и регионалној сарадњи, али и о најактуелнијим међународним темама као што је украјинска криза.
Србски премиер @avucic з делегацијо приспел на Брдо при Крању. pic.twitter.com/90ZQdK50op
— др. Миро Церар (@MiroCerar) February 20, 2015
По завршетку заједничке седнице влада предвиђени су потписивање споразума и конференција за новинаре двојице премијера.
Премијер Вучић имаће сусрет и са председником Словеније Борутом Пахором, а током дана у Љубљани и са председником Државног збора Словеније Миланом Брглезом.
У 16 сати требало би да почне и словеначко-српска пословна конференција у Привредној комори Словеније.
Премијер је у четвртак изјавио да Србија жели да настави сарадњу и добре односе са Словенијом, која је за Србију важна на њеном европском путу, али и као регионални партнер.
Вучић је рекао да расте спољно-трговинска размена Србије и Словеније оцењујући да је то пријатељска земља и веома важан партнер.
"Имамо доста словеначких инвестиција, а желимо и већи број наших инвестиција у Словенији", рекао је Вучић и подсетио да је Нектар ушао у словеначки Фруктал и да ће вероватно ту компанију посетити током боравка у Словенији.
Посета Словенији добра за Србију
Он је истакао да Србија стално показује политику стабилности у региону наводећи да има најбоље односе са Македонијом, Црном Гором, Босном и Херцеговином, да јача везе са Хрватском, као и да су односи са Мађарском и Румунијом на веома високом нивоу.
"Мислим да је посета Словенији добра политика, стабилизујућа за читав регион, посебно за Србију", рекао је Вучић.
Уочи заједничке седнице отправница послова амбасаде Словеније у Београду Матеа Норчич Штамцар изјавила је да је наша земља за Словенију важан политички и привредни партнер.
"Веома нас радује што ће друга седница двеју влада бити одржана у петак у Љубљани. Бројна делегација која долази из Београда говори нам о томе колико је Србија важна за Словенију и колико је Словенија важна за Србију", рекла је Норчич Штамцар.
Сарадњу Словеније и Србије од 2000. године карактерише позитиван тренд, а заједничка седница влада је доказ да су две земље успеле да остваре сарадњу коју је могуће надградити и подићи на још виши ниво.
На заједничкој седници, односно пословном форуму, учествоваће према тренутним информацијама, више од 140 словеначких и српских предузећа, наглашава Норчич Штамцар.
Тема конференције биће заједничка сарадња компанија из две земље на трећим тржиштима, а учествоваће предузећа из области енергетике, грађевинства, ИТ, туризма.
Биће представљен пројекат "Београд на води", а разговараће се и о приватизацији предузећа у Словенији и у Србији.
Словеначка дипломатска представница је најавила и потписивање два изузетно важна и актуелна споразума: о сарадњи младих и о сарадњи у природним катастрофама.
"Овај пословни догађај треба да видимо као политичку подршку привредној сарадњи Словеније и Србије. Друга седница влада је, по мом мишљењу, резултат једне плодне и конструктивне вишегодишње сарадње двеју држава на највишем државном нивоу.Теме разговора биће врло конкретне, а ја се надам и верујем да ће такви бити и резултати", рекла је она.
Према њеним речима, овај догађај значи и својеврсну подршку Словеније Србији на њеном путу ка ЕУ. Она је такође рекла да Словенија поздравља напоре Србије током председавања ОЕБС-у.
Претходна заједничка седница две владе Србије и Словеније одржана је у октобру 2013. у Београду.
У Србији је тренутно регистровано више од 1.300 словеначких предузећа, што је највише од свих страних улагача у Србији. Словеначке фирме у Србији укупно запошљавају око 35.000 радника. Обим робне размене у 2013. години износио је 1,08 милијарду евра, навела је словеначка агенција СТА.