Вучић са пријатељима Србије у Бриселу: "Данас је било лепо бити Србин"
БЕОГРАД - У Бриселу је почела конференција "Пријатељи Србије", уз учешће премијера Србије Александра Вучића и представника свих 28 држава-чланица ЕУ, укључујући шефове дипломатија Немачке Франк-Валтера Штајнамјера, Аустрије Себастијана Курца, Хрватске Весне Пусић, Италије Паола Ђентилонија, Словачке Мирослава Лајчак, као и комесара за суседску политику и проширење Јоханеса Хана.
Вучић је после састанка изјавио да ће у наредним недељама наставити преговоре са Приштином.
"Ја сам о томе нескривено говорио. Увек ћемо штитити наше интересе. Данас је било лепо бити Србин у Бриселу. Имали смо искрену подршку земаља чланица ЕУ и помало смо се осећали као део Европске уније", навео је премијер.
"Пријатеље Србије"
Конференција се одржава на иницијативу министара спољних послова Аустрије и Италије, Курца и Ђентилонија, како би се представила достигнућа Србије у евроинтеграцијама. Састанку присуствује и шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
"Овако широк одзив доказује да у ЕУ не само да нема ни једне земље која не жели да види Србију као чланицу, већ да постоји добра воља да јој се помогне на путу у Европу", рекао је бриселски дипломата који је желео да остане анониман.
Замишљено је да састанак, који ће се одржати у хотелу "Софител" на једном од најлепших бриселских тргова, почне уводним говорима Александра Вучића, и шефова дипломатије Аустрије и Италије, и да се настави неформалном дискусијом о европској перспективи Србије.
О важности која се у Бриселу придаје овом скупу говори и то што је због њега померен почетак министарског савета ЕУ посвећеног избегличкој кризи, а међу "Пријатеље Србије" уврстио се и европски комесар за проширење Јоханес Хан.
Иако на формалном састанку министарског савета у понедељак неће бити дискусије о проширењу, главни циљ скупа у "Софителу" је да припреми терен да се што пре отворе прва преговарачка поглавља, што Аустрија и Италија већ дуже времена заговарају.
Премијер Вучић је више пута рекао да већ у јуну, а најкасније у септембру очекује отварање неколико поглавља, а пре свега 23 и 24 (правосуђе и основна права) и 35 (нормализација односа Београда и Приштине), која имају примат у преговарачком процесу.
"Ја разумем да у ЕУ постоји замор од проширења, али је код српског народа присутан замор од стрпљења", упозорио је Вучић у недавном интервјуу за РТС.
Европски званичници на питање о датуму отварања првих поглавља обично одговарају да очекују да ће се то десити "пре краја године", избегавајући да се одреде прецизније, јер зелено светло за тај корак морају да дају свих 28 чланица.
Незванично, међутим, Танјуг сазнаје да је у начелу постигнута сагласност да се формална одлука донесе на министарском састанку у септембру, а да се конкретна поглавља отворе у октобру, са чиме је сагласна и Немачка, која је донедавно била резервисана по овом питању.
"Данашњи скуп представља добру прилику да министри незванично прецизирају позиције својих земаља како на јесен, када се отварање поглавља званично нађе на дневном реду, не би било непријатних изненађења", казао је Танјугов дипломатски извор.
Прочитајте и: