Вучић: Срби на КиМ живе у гетоима на срамоту Европе и света
ЊУЈОРК - Премијер Србије Александар Вучић упозорио је да на Косову и Метохији ни данас нису остварене основне претпоставке нормалног живота и истакао посвећеност Србије помирењу народа који живе на Косову и унапређењу животних услова за све.
Вучић је рекао да Београд тражи и за Србе на Косову оно што жели и Албанцима - могућност да нормално живе, да раде, буду безбедни, комуницирају и несметано се крећу.
"И зато мислимо да све што је Србија у последње две године урадила на ширењу и промовисању оваквих својих ставова, заслужује и пажњу и признање и подршку. Пре свега зато што је наша жеља - мир и сарадња на целом Балкану - једини начин да тај регион постане равноправни део Европе, и то тако што се од ње ни по цему неће разликовати", поручио је српски премијер.
Проблем постојања високе корупције у редовима Еулекс мисије
Вучић је позвао међународну заједницу да са максималном озбиљношћу уважи закључке главног тужиоца Специјалне истражне јединице Еулекса Клинта Виљамсона, по којима је прикупљено довољно доказа за подизање оптужнице против лидера тзв. ОВК одговорних за прогон Срба, Рома и припадника других неалбанских заједница, као и самих косовских Албанаца.
"Замерке Владе Србије на рад правосуђа на Косову и Метохији посебно добијају на тежини након открића озбиљних сумњи у постојање високе корупције у редовима Еулекс мисије, које укључују примање мита зарад обустављања десетина кривичних поступака против косовских Албанаца, као и фабриковања доказа у све бесмисленијем процесу противу Оливера Ивановића", нагласио је он.
Неопходно обезбеђивање елементарних услова за живот
Говорећи о извештају о стању на Косову шефа УНМИК-а Фарида Зарифа, он је указао да на Косову ни основне претпоставке нормалног живота нису остварене, па је и сада - више од петнаест година од распоредивања међународних представника - неопходно да Савет безбедности дискутује о обезбедивању елементарних услова за живот, пре свега Срба и других неалбанаца у покрајини.
Зато Србија сматра да је и даље неопходно јачати улогу УНМИК-а у областима за које је та мисија и даље надлежна. Вучић је нагласио и да је неопходно посветити дужну пажњу животу Срба, не само на северу Косова, већ јужно од Ибра.
"Срби у енклавама широм Покрајине живе тихо, скромно и тешко, на срамоту Европе и света, у гетоима савременог доба", нагласио је он.
Премијер је указао и на више проблема, укључујући и оне са којима се сусрећу бивши припадници МУП Србије са простора Косова и Метохије при интеграцији у Косовску полицијску службу (КПС). Такође је указао и на проблеме покушаја косовских Албанаца да путем узурпације земљишта и изградње објеката без грађевинске дозволе измене етничку структуру на Косову и Метохији.
Вучић је указао и на проблеме везане за безбедност и слободу кретања припадника српске заједнице, који неретко нису у могућности да достојно обележе верске празнике и обиђу гробове најближих, али и на проблем у Копненој зони безбедности уз административну линију према Косову и централној Србији.
Приштина још увек није предузела потребне кораке
Према његовим речима, Приштина још увек није предузела потребне кораке како би испунила свој део обавеза у кључним областима, наводећи да пре свега на неадекватна решења у Закону о амнестији, Закону о буџету, као и у Закону о локалној самоуправи.
Вучић је пренео дубоку забринутост Владе Србије због инцидената које континуирано спроводе припадници већинске заједнице на Косову а који за циљ имају спречавање повратка Срба и других неалбанаца на њихова огњишта са којих су протерани.
Српски премијер се на крају осврнуо и на инцидент на фудбалској утакмици репрезентација Србије и Албаније у Београду, подвукавши да га Србија није изазвала, већ албански навијачи.
Он је казао да се може само замислити шта би се десило да се то догодило у некој другој земљи, те подсетио да је после инцидента у Београду боравио албански премијер Еди Рама.
Вучић је рекао да је посебно забрињавајуће стање у области заштите културног и верског наслеђа на простору Косова и Метохије и с тим у вези је поменуо графите "Исламске државе" који су се појавили на помоћним објектима манастира Високо Дечани.
Обраћање Савету безбедности УН Вучић је завршио поруком да се може рачунати на Србију као стуб стабилности, и веома брзо, модерну и успешну земљу.
Прочитајте и: ВУЧИЋ НА СЕДНИЦИ СБ УН: Нисмо ни слаби, ни наивни
ВУЧИЋ О ЈУЖНОМ ТОКУ: Наћи ћемо решење, људи не треба да брину