Вучић: Топионица је понос Србије, Србија има будућност
БОР - Председник Владе Србије Александар Вучић оценио је данас у Бору да је изградњом нове топионице у саставу басена Бор направљено нешто што је понос Србије и што ће грађанима Бора осигурати будућност.
Премијер је објаснио да се са 30 милиона евра, са колико је влада помогла изградњу топионице, "могло додворити неким значајним и великим групама", али је влада одлучила другачије.
"Сматрали смо," рекао је, "да је боље да улажемо новац у развој, у индустрију и у будућност."
"Ако овде хиљаду људи буде имало посао, а њихова деца чист ваздух и будућност, Бор има своју будућност, рудник има своју будућност, топиница и Србија имају своју будућност", рекао је Вучић на свечаности обележавања заврштка радова на топионици у Борском руднику.
"Неко мора да се окреће будућности, а не као што је било до јуче", закљуцио је премијер.
У Бору је данас свечано обележен завршетак изградње нове Топионице и фабрике сумпорне киселине, чиме је, после три и по године радова, почела нова етапа у развоју металургије и производњи бакра у Рударско топионичарском басену Бор.
Топионица би у пуном капацитету требало да ради кроз три месеца, мада у Бору наводе да ће настојати да период планираног функционалног испитивања са три скрате на месец и по дана, како би прву производњу у новим постројењима имали већ за два месеца.
Пробе делова система почеле су и пре свечаног пуштања у рад, успешно је тестиран најснажнији агрегат у новој фабрици сумпорне киселине, систем за транспорт гасова од нове топионичке пећи и конвертора до нове фабрике сумпорне киселине, дуваљка снаге 4,2 мегавата.
Модернизацијом топионице у Бору емисија штетних материја у ваздуху, води и земљишту биће испод законом прописаних вредности, а у исто време сумпор-диоксид и бакар биће искоришћени 98 процената, што ће задовољити еколошке стандарде који важе у Србији и Европској унији.
У новој топионици производиће се 80 хиљада тона бакра годишње и биће прерађивано 400 хиљада тона концентрата по знатно нижој цени јер ће трошкови са садашњих 1. 250 долара по тони пасти на око 700 долара.
Пројекат је коштао око 250 милиона евра.
Прочитајте и:
ВУЧИЋ: Финци ће запослити 2.000 људи у Смедереву!
Влада спремила 30 милиона евра за борску Топионицу бакра