Десет мера штедње које нас чекају
БЕОГРАД - Смањивање плата и пензија само је једна од десет мера штедње, рекао је министар финансија Душан Вујовић.
"Спровешћемо одмах свих десет мера и рачунамо да ћемо њима, уз озбиљан план за повећање прихода, већ у 2015. години успети да смањимо буџетски дефицит за око 728 милиона евра на годишњем нивоу, а у 2016. години за преко милијарду евра", истакао је Вујовић.
Вујовић даље наводи да ће умањење зарада свих чији је послодавац држава, као и пензија већих од 25.000 динара, највише у маси утицати да лагано заустављамо тренд раста буџетског дефицита који постоји претходних година.
У пакету мера штедње биће и одлука о замрзавању плата у јавном сектору и пензија, до даљег, рекао је Вујовић. Према његовим речима, пензије ће бити смањиване према следећој формули: "Када се од нето износа одбије 25.000 динара који не подлежу умањењу, разлика до пуног износа множи се са 0,22 и тако добија тачан износ умањења".
Он је навео пример - ако је пензија 35.000 динара, одбије се 25.000 динара, док се преосталих 10.000 динара помножи са 0,22 одсто и у том случају умањење износи 2.200, а пензија коју ће тај пензионер добијати, износи 32.800 динара.
Плате у комплетном јавном сектору, укључујући ту и јавна предузећа, разне агенције, регулаторна тела, фондове, заводе, умањиће се по другачијој методологији. По њему, замрзавање плата и пензија није орочено.
"Сада не можемо да орочимо до када ће важити одлука о замрзавању плата и пензија, али ће она остати на снази онолико дуго колико имамо растући тренд буџетског дефицита и јавног дуга", оценио је Вујовић.
Остаје, како је рекао министар, на снази и мера забране новог запошљавања у јавном сектору, а која се примењује од почетка ове године. Озбиљније уштеде очекују се и од рефинансирања актуелних, мање повољних кредита за које се Србија задужила, истакао је Вујовић.
"Мислим да на овај начин могу да се смање трошкови државе за чак две милијарде", рекао је Вујовић и додао да, иако са тим није сагласан ММФ, он ово види као изузетно сигурну, такозвану тврду меру.
Влада рачуна и на озбиљне уштеде у сектору јавних набавки код јавних предузећа, наводи Вујовић.
"Циљ нам је да тај поступак буде јефтинији и за те форме и за буџет, односно да и домаће фирме имају прилику да под истим условима конкуришу на јавним набавкама као стране", истакао је Вујовић.
Вујовић је рекао да је план да се озбиљније смање и разни материјални трошкови министарстава и свих осталих буџетских корисника. Осим мера уштеда, план Владе заснован је и на озбиљнијем приливу буџетских прихода, рекао је Вујовић.
"Уместо повећања пореза, у циљу повећања пореских прихода, повећахемо обим наплате. Ако све фирме које данас раде у сивој зони натерамо да се пријаве, мање ће требати уштеда на другој страни", рекао је Вујовић.
Буџет је ликвидан, али је потребно реаговати што пре, нагласио је Вујовић. Они који имају велике земљишне поседе више неће моћи да рачунају на субвенције државе, рекао је Вујовић и додао у вези тога неће бити компромиса.
"Нема више области у којој ћемо давати субвенције од којих немамо ефекте. То се не односи само на ове дотације које су очигледно заостале још из времена социјализма, када смо можда морали да увозимо житарице и остале културе. Сада их имамо довољно за извоз", рекао је Вујовић.
Министар каже да "ћемо гледати мало" како то раде у ЕУ, пошто смо ушли у процес евроинтеграција.
"Паметније је дати подстицај оном ко има мало земље, али је спреман да запосли још неког на свом поседу", сматра Вујовић.