ВУЈОВИЋ: Ограничити располагање имовином терористима
БЕОГРАД - Представљен је предлог закона о ограничавању располагања имовином. Циљ тог закона је спречавање тероризма и унапређење борбе против тероризма тако што би се установио систем превентивних и репресивних мера против финансирања тероризма, рекао је министар финансија, Душан Вујовић.
Вујовић је истакао да је нужно да се регулише ограничавање располагања имовином терориста, односно означених лица која се овим законом дефинишу, што до сада није било урађено нашим тренутним законодавством, преноси лист Данас. Према његовим речима, како се наводи, Влада утврђује листу означених лица на основу информација из Уједињених нација, информација од надлежних државних органа и на основу захтева од других држава.
- Овај закон предвиђа привремено ограничавање располагања имовином док се не спроведу сви други законом утврђени поступци и док се не омогући Србији да испоштује све обавезе према УН, Савету Европе и свим важећим међународним законима - рекао је он.
Поред тога, како се преноси, министар Вујовић је јуче у Скупштини Србије говорио и о главним одредбама измена и допуна Царинског закона. Тачније, говорио је о увођењу новог компјутеризованог транзитног система, који би омогућио Србији да олакша спровођење транзитног поступка роба, што је предуслов приступања конвенцији о заједничком транзиту.
- Имајући у виду наше планове да се ефикасно укључимо у систем европских магистрала, путних и железничких, пресудно је да имамо законом регулисане услове транзита да би Србија могла да буде равноправан учесник у том процесу - закључио је Вујовић.
Како Данас преноси, предложени закон, који омогућава даље усаглашавање са царинским законима ЕУ, уводи новину, према Вујовићевим речима, а то је прихватање не само банкарских гаранција, већ и других облика обезбеђивања царинског дуга. Ово такође обезбеђује и услађивање са Законом о Прекршајима.
У вези са предлогом закона о потврђивању Споразума о зајму између KfW, Франкфурт на Мајни и Републике Српске у износу од 15 милиона евра за пројекат "Енергетске ефикасности у јавним објектима", Вујовић је навео да се зајам даје под изузетно повољним условима. Фиксна каматна стопа би била од 2,1 одсто на период од 12 година, а зајам би Србија враћала у 19 полугодишњих рата. Овим средствима, како Данас наводи, ће се омогућити иницирање пројеката енергетске ефикасности, а уз зајам је обезбеђена и донација од 1,3 милиона евра као допринос локалним самоуправама.