Вујовић: Прво реструктуирање ЕПС-а, па одлука о цени струје
БЕОГРАД - Министар финансија Душан Вујовић изјавио је ће током предстојеће посете Мисије ММФ-а Београду, од 29. априла до 13. маја, бити речи о реструктуирању ЕПС-а која треба да ступи на снагу до 1. јуна, а одлука о евентуалном поскупљењу струје биће после тога донета, на основу одлуке регулаторног тела и Владе Србије.
Договор с ММФ-ом био је да се донесе план реструктуирања ЕПС-а и да се у склопу тог плана изврши прилагођавање цене струје и низ других елемената перформанси ЕПС-а, да јавност не би мислила да ЕПС добија већу цену струје и тиме покрива све своје неефикасности, казао је Вујовић.
"У завршној смо фази тог програма (реструктуирања ЕПС-а) и он ће бити разматран током предстојеће посете Мисије ММФ-а Београду, од 29. априла до 13. маја, поводом прве ревизије аранжмана с Фондом", рекао је Вујовић.
Вујовић очекује да програм реструктуирања ЕПС-а буде на влади до краја априла и да ступи на снагу 1. јуна, како би мере биле реализоване на време у складу са програмом који је усвојен с ММФ-ом, напомињући да првобитни договор с ММФ-ом, који је предвиђао да те мере буду реализоване 1. априла - испоставио се као нереалан.
"Све те мере захтевају најмање месец дана од момента доношења одлуке до ступања на снагу", рекао је Вујовић и додао да програм реструктуирања ЕПС-а подразумева мере на дужи рок, да би се остварила ефикаснија производња струје, бољи ниво наплате рачуна за струју, мањи ниво техничких губитака и ефикаснији менаџмент.
"Као што знате, Србија има најнижу цену струје у региону и циљ нам је да то буде и даље, али да заостајање не буде толико велико као у прошлости", објаснио је Вујовић.
На инсистирање новинара да одговори када ће бити донета одлука о новој цени струје, Вујовић је подсетио да постоје правила за доношење одлуке о поскупљењу струје, а њу доноси или Влада Србије или Министарство енергетике или ЕПС и тај предлог иде на разматрање регулаторном телу, које доноси одлуку о томе.
"Значи, оног момента када буде позната одлука, проћи ће 30 дана до ступања на снагу", рекао је Вујовић.
"За случај да се цена повећава, због тога што се мењању неки од фискалних инструмената, рецимо акциза у складу са стандардима ЕУ да се на цену струје уводи акциза, мора да се усвоји промена Закона о акцизама што захтева најмање 15 дана од доношења одлуке на влади. Затим следи разматрање измена закона у Скупштини Србије, па осам дана до ефективности и онда примена од првог у месецу. То су мере које до ступања на снагу захтевају најмање 30 дана, а обично 45 дана и више", објаснио је Вујовић.