Вулин: Недопустиво је да се повређено дете враћа насилнику
БЕОГРАД - Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је данас да је недопустиво да се више пута повређено дете враћа насилнику додајући да не може да коментарише преднацрт Грађанског законика (ГЗ) који пређвида забрану физичког кажњавања деце, јер га није видео.
"Не сме да се деси да једно дете више пута буде тако претучено да заврши код лекара и да се врати насилнику", рекао је Вулин и додао да није свака казна физичко насиље и да не треба то тако да поистовећујемо.
Министар је истакао и да би морао да види конкретан предлог да би могао да буде прецизан, али је поновио да се мора правити разлика. "Овде је већина родитеља који знају да праве разлику између несташног детета које некада покушате да дисциплинујете и физичког кажњавања и злостављања", рекао је новинарима Вулин у Влади Србије.
Он је навео да се по евиденцијама Центра за социјални рад и Министарства здравља појавио велики број деце, односно да је регистровано злостављање деце која пролазе кроз медицинску евиденцију. Како је навео, регистровано је да је велики број деце био толико повређен да је су морала да оду код лекара.
"То је нешто што може да се деси, али не може и не сме да се деси, а дешава се да исто дете два и више пута прође кроз такву евиденцију и да исти насилник два или више пута прође кроз евиденцију", рекао је Вулин. Он је истакао да није дисциплина детета исто што и претући дете да заврши у болници и да се тај случај понавља више пута.
"То сматрам нашом грешком, грешком институције јер то не сме да се дешава", поручио је Вулин. Родитељи у Србији убудуће неће моћи да бију своју децу, уз стари мото "батина је из раја изашла", јер преднацрт Грађанског законика (ГЗ) пређвида забрану физичког кажњавања деце.Том одредбом Комисија за израду ГЗ тежи успостављању стандарда васпитавања деце љубављу и посвећеношћу, што не подразумева да дете треба размазити или удовољавати сваком његовом хиру.
Важећи Породични закон већ предвиђа да родитељи не смеју подвргавати дете понижавајућим поступцима и казнама, које вређају људско достојанство детета, као и да су дужни да га заштите од насиља других ljudi.Međutim, како је у нашем друштву степен толеранције насиља врло висок, писци Преднацта законика сматрали су да треба изричито предвидети забрану физичког кажњавања деце, јер би некоме могло да се "учини да батине нису понижавајуће за дете и да се тиме не вређа његово људско достојанство", рекла је раније члан Комисије Олга Цвејић Јанчић.
Прочитајте и :
БИТКА ЗА ЖИВОТ ПРЕТУЧЕНЕ БЕБЕ: Лекари чине све да спасу дечака