Вулин: Укинули смо 30.000 чланова управних одбора, резултат су вишемилионске уштеде
Скупштинску расправу о изменама Закона о осигурању за случај незапослености данас је обележила полемика посланика СДС и власти о управним одборима и уштедама које су настале због смањења броја чланова тих одбора, за које министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин тврди да су милионске.
Вулин је саопштио је да је 2013. године за око 30.000 смањен број чланова у тим одборима што је, тврди довело до милионских уштеда.
Он је рекао је да је 2013. године са нешто више од 60.000 места у управним одборима број чланова смањен на 30.000 или 31.000.
"У ПИО и РФЗО смањили смо са 21 на седам и то су милионске уштеде. Нисам приметио да ПИО и РФЗО лошије раде, напротив, ради се ефикасније. Исто важи и за Националну службу за запошљавање", рекао је министар, објашњавајући да се предложеним законом број чланова Надзорног одбора те институције смањује са девет на седам.
Вулин је додао да је њима предвиђено и да у будуће директор те институције неће бити члан Надзорног одбора, те да је Влада Србије одговорна и да неће повећавати број чланова у управним одборима.
СДС, према речима шефа посланика те странке Марка Ђуришића, сматра да смањењем броја чланова управних одбора није смањен простор за именовање партијских војника, наводећи да је у случају Националне службе за запошљавање смањен број чланова Социоекономског савета.
Демократама, како је навео шеф посланика те странке Борислав Стефановић, не смета смањење броја чланова УО, већ прављење другачијег паритета међу члановима.
"Тражимо да број чланова из Социоекономског савета буде већи за један, а чланова владе мање за један", рекао је Стефановић, на шта му је Вулин одговорио да готово половина новца која дође у Националну службу за запошљавање јесте из буџета и да је логично да Влада Србије има претежну улогу у УО.
Подршку том законском предлогу, који предвиђа да се накнада за случај незапослености исплаћује искључиво када је осигураник у радном односу 12 месеци непрекидно или са прекидима последњих 18 месеци, најавили су посланици Нове странке.
271 милион динара губитка због погрешних основица по закону из 2009.
Вулин је изјавио да је Србија у претходне две године због непрецизно регулисаног начина обрачуна основице накнаде за случај незапослености кроз судске спорове изгубила 271 милион динара.
"То се догодило само зато што законодавац 2009. године није прецизно регулисао начин обрачуна основице накнаде за случај незапослености. То се сада више неће догађати", рекао је Вулин по завршетку скупштинске расправе о изменама Закона о осигурању за случај незапослености.
Вулин је рекао да се усвајањем тог закона не укида ниједно право, већ се уводи правна сигурност, исправљају бројне нелогичности и спречавају злоуоптребе.