СЕКСУАЛНО УЗНЕМИРАВАЊЕ У СРПСКИМ ШКОЛАМА: "Ако вас друг ухвати за д*пе, то значи да сте популарни"
Истраживање у 50 школа показује да половина ученика осмог разреда сматра да је сексуално узнемиравање девојчица шала. Међутим, податак који шокира је да чак више девојчица (69 одсто) криви жртву за сексуално узнемиравање.
У Србији је 70 одсто ученика и ученица основне и 74 одсто ученика средњих школа одговорило да су најмање једном доживели неки облик родно заснованог насиља током три месеца.
Резултати анкете само показују оно што је познато сваком ко има дете тих година.
(ВИДЕО) МАСОВНА ТУЧА СРЕДЊОШКОЛКИ: Заказале сукоб на Фејсу због ДЕЧКА, а онда је почео ХАОС
Е.Н. (17) прича: "Ако желите да будете кул, морате да пристанете на неке ствари. Није страшно ако вас друг ухвати за дупе. Ако вас хватају то значи да сте популарни. Ружне девојке и непопуларне нико не дира. Нама је то смешно и не знамо зашто људи причају да је то узнемиравање. Не капирам".
А. Ш. објашњава ствари из мушког угла: "Све су оне нама другарице и то је нормално. Притом и девојке то воле. А и лакше нам је зезамо се тако на одморима. То није страшно".
"ОВО ЋЕ ОЛАКШАТИ ЖИВОТ СВОЈ ДЕЦИ": Насилнике који су терали друга да пије урин премештају
М. К. која је мајка тинејџера који је трпео вршњачко насиље каже да за овај случај не би ни сазнала да јој другарица њеног сина то није пренела. "Ја сам била шокирана. Дечаци из другог одељења су шиканирали мог сина и још пар дечака. Терали су их да раде склекове, да им дају новац, звали их погрдним именима. И ко зна колико би то времена трајало да се та девојчица није одважила да реагује. Уз помоћ психолога, директора али и нашом реакцијом ситуација је сређена. Апелујем на родитеље да причају са својом децом јер је то једини пут против насиља".
Психолог Симона Јовановић објашњава да родитељи морају да учине све што је у њиховој моћи да промене понашање свог детета уколико се насилнички понаша.
- Многа деца мисле да је њихово понашање исправно и када су насилна. Она не увиђају да повређују друге , да је то што чине штетно по друге и по њих саме. Многа од њих су дрска или у отпору према окружењу, склона су кршењу школских и других правила. Налазе начин да прикрију своја насилна понашања. Склона су наглим реакцијама, имају мањак социјалних вештина, лако улазе у сукобе и провоцирају насилне реакције код друге деце. У исто време она често злостављају другу децу, па су тако у двострукој улози и трпе и чине насиље. Међу њима има и оних који следе вођу. Сами не преузимају иницијативу, али следе оне који су насилни, помажући и директно подржавајући. Осећају се веома несигурно и збуњено, немају снаге да прекину зачарани круг насиља у којем и сама учествују - каже она.
ДОК ОТАЦ ПРОТЕСТУЈЕ, МАЈКА ДЕЧАКА ТВРДИ: Син ми не трпи насиље!
Она саветује родитеље да схвате ситуацију веома озбиљно, да разговарају са децом, да негују позитивна понашања а да реагују на негативна критикама, да буду упућени у школска дешавања и да обавезно разговарају са школским психологом.
- Окретање главе од ситуације ником није помогло. Будите спремни за решавање проблема али што је још важније објасните детету да не треба ни да буде насилно нити да трпи насиље - каже Јовановић.