За кризу у Ираку крив САД
БЕЧ - Некадашњи припадник америчке ЦИА Роберт Баер оцењује да ће се Ирак распасти дуж етничке и верске линије, при чему коначне границе још увек не могу бити повучене, а у борби против Исламске државе Ирака и Леванта (ИСИЛ) препоручује сарадњу са Ираном.
Такође је казао да САД сносе "90 одсто" кривице за актуелну кризу у Ираку.
"Био сам апсолутно против Садама Хусеина, али сам био и против једноставне промене власти по моту ''када лоши диктатор оде све ће бити уреду'', без алтернативног плана. То су биле наивне идеје неодговорних људи који су тада водили политику у Вашингтону, који ништа нису знали о региону. Вакуум моћи, који је тада настао, никада није попуњен. А где постоји вакуум ту постоји и вир. То исто важи и за политичке процесе", казао је Баер у интервјуу бечком дневнику "Пресе".
Баер је објаснио да је током свог деловања у Ираку имао контакте како са сунитским вођама племена, тако и шиитским отпором, али и опозицијом унутар тада владајуће БААС странке, те да се на крају чинило да је курдски отпор најкомпетентнији, јер се радило о борби за државну независносту која је била могућа само без Садама.
Баер је оценио да Иран спада у добитнике актуелне кризе, јер, како је казао, сада Вашингтон коначно схвата да се ради о најстабилнијој држави региона. "Иран је нација са огромним потенцијалом, који до сада није био искоришћен, са природним границама, без колонијалних уметних структура, као што је у Ираку случај, са стабилним државним структурама и јаком војском. Ако у Техерану не буду правили глупости онда Иран може успети да превазиђе спољнополитичку изолацију", уверен је амерички експерт за Блиски исток.
Даље је оценио да Саудијска Арабија и Пакистан нису поуздани партнери, а САД су потребни савезници са моћи продора, а не "некаква племена", која се не могу дугорочно одржати на власти.