ЗА ПРИМЕР: Продаје органски пасуљ преко интернета, и до 600 динара по кг
Производња пасуља опала је у последње време због јефтиног увоза из Кине, Киргистана, Перуа и других егзотичних земаља. Ипак, узгајање пасуља се исплати.
Чињеница је да наши мали и неудружени пољопривредници не могу да понуде конкурентну цену коју дају велики произвођачи у земљама где је производња у старту јефтинија.
Ипак, постоји тражња за управо домаћим пасуљом.
Иако се у трговинским ланцима ова намирница може пазарити за 200 динара по килограму (на акцијама буде и јефтинија), купца нађе и онај за 600. Кућни буџети нам не дозвољавају да се опустимо када идемо у пазар, али ипак све више водимо рачуна о томе шта једемо па, колико год да нам је просечан стандард лош, постајемо опрезнији и, ако можемо, бирамо проверен квалитет.
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
Да је тако, примећују и наши произвођачи пасуља, којих ето – ипак има и не жале се.
Такав је млади пољопривредник, двадесетпетогодишњи инжењер агрономије Мирко Влчек из Пивница. Упустио се у ову производњу пре пар година и стално је проширује и обогаћује новим сортама. Мирко се бави органском производњом, па је и пасуљ са његових њива органски, али како процес конверзије земљишта за овај вид пољопривреде траје три године, у првој години и ова се махунарка продавала као конвенционална. Дакле, узгајао је и продавао и обичан пасуљ, а и то му се исплатило. Вели да и сада произвођачи “обичног” пасуља могу да нађу рачуницу али под условом да га не продају на велико, да се удруже, усвоје неке маркетиншке вештине, сагледају могућности тржишта из више углова…
“Када сам по завршетку факултета одлучио да се бавим органском производњом и уопште повртарством, размишљао сам о томе с чим да кренем с обзиром на то да нисам имао тржиште и обезбеђен пласман. Зато сам се определио за пасуљ који не мора одмах да се прода, може да се ускладишти, а једноставан је за чување. Важно ми је, наравно, било и то што није изискивао велика улагања јер нисам био у могућности да значајније инвестирам”, каже млади пољопривредник, којег већ добро знају купци на пијацама у Новом Саду, Бачкој Паланци и у Београду, а нарочито они који органске производе од њега и његових колега купују преко интернета, односно фејсбука.
ЧЕКА НАС ДРУГАЧИЈЕ ЛЕТО НА АДИ: Много новина, али и једна АТРАКЦИЈА
Постед by Органски производи из Пивница он Friday, July 24, 2015
13 сорти пасуља
Влчек гаји поврће на 5,5 јутара, а тренутно на имању има 13 сорти пасуља. Огледе ради са Институтом за ратарство и повртарство Нови Сад и гаји “белка”, “максу”, “злкатка”, “игман”, “босну”… Има и шодер, биљку која није пасуљ али му је, као плод, најсличнија.
То што су произвођачи у Србији дигли руке од пасуља економска је ствар. Влчек за новосадски Дневник објашњава да се велепродаја не исплати јер је цена доста нижа, али се исплати ако се иде на пијаце и продаје на килограм, продаје преко интернета.
СЛАТКА ВОЋКА, СЛАТКА ЗАРАДА: Новац се брзо окреће, добијете три пут више од уложеног!
50% робе прода путем интернета
Више од половине количина које произведе газдинство Влчек прода преко интернета.
Органски пасуљ је скупљи, углавном кошта око 600 динара килограм али ни то није препрека купцима којих има и који све више траже ову намирницу. Под условом да је домаћа. Он каже да је производња исплатива, али да се итекако мора водити рачуна о времену сетве, јер ако се ту омане, штета може бити велика.
Он пасуљ штити екстрактом белог лука, који га чува од болести и штеточина и побољшава му имунитет.
Овај пољопривредник каже да би најбоље било да се у једном селу у којем се традиционално производи пасуљ удруже пољопривредници, да се потруде око брендирања, паковања и унесу иновативне идеје.
АГОНИЈА: Ево зашто је произвођачима најгоре плаћање на одложено