ЗА УСПЕХ ВАМ НЕ ТРЕБА ДИПЛОМА: Ових 9 милијардера није успело да заврши ни СРЕДЊУ ШКОЛУ
Многи сматрају да је школа кључ успеха. Међутим, људи са ове листе успели су да згрну огромно богатство и постану мултимилијардери, а да при том немају завршену ни средњу школу
Ево листе светских богаташа којима високо образовање и диплома нису биле потребне за успех.
1. Џон Д. Рокфелер
Убедљиво најбогатији Американац свих времена, индустријалац и нафтни магнат Џон Рокфелер оснивач компаније Стандард Оил похађао је гимназију и неколико курсева пре него што је напустио школу са 16 година. Тада се запослио као помоћни књиговођа.
Човек чије је име постало синоним за милијардера, обогатио се улагањем у нафтну индустрију 1863. године, док се она још није чинила посебно уносном. До 1880. његова компанија Стандард Оил већ је контролисала 90 одсто америчке производње нафте.
Након смрти, богатство му је процењено на 1,5 милијарди долара што је тада било 2 посто америчког БДП-а. Данас би то износило 341 милијарду долара.
2. Хенри Форд
Син ирског имигранта већ као дете био је страствени механичар. Са само 15 година Форд је стекао репутацију поправљача сатова. Са 16 је напустио породичну фарму и преселио се у Детроит. Тамо је најпре постао шегрт у продавници машина, а касније и главни инжењер у Едисоновој компанији.
Убрзо након тога почео је експерименте с бензинским моторима и основао своју компанију "Форд Мотор Компани". Након представљања "Модела Т", успех му је био загарантован. Први је увео производњу на траци и произвео први аутомобил који су обични Американци могли приуштити.
У време своје смрти 1947. године, Фордово богатство износило је 199 милијарди долара (данашње вредности), а његова породица је и данас власник компаније коју је основао.
3. Амансио Ортега
Власник модног бранда Зара, Шпанац Амансио Ортега школу је напустио са 14 година како би почео да зарађује и тако помогао сиромашним родитељима који су осим њега имали још троје деце. Први посао нашао је у локалној кројачници Гала.
Он је најбогатији Европљанин и "тежак је" 74 милијарде долара.
4. Кирк Керкориан
Син јерменских имиграната умро је прошле године у 98. години. Школу је напустио у осмом разреду како би постао аматерски боксер. У томе је чак имао доста успеха. Учествовао је у Другом светском рату као ратни пилот. Један је од људи који су створили Лас Вегас, а осмислио је и велике туристичке дестинације широм света.
Био је власник неколико највећих и најпознатијих хотела и казина у Лас Вегасу. У једном тренутку је поседовао чак половину чувене улице Лас Вегас Стрип. Улагао је пуно и у филмску,авио и аутомобилску индустрију. У тренутку смрти на рачуну је имао 4 милијарде долара.
5. Франсоа Пино
Власник Самсонитеа, Пуме, Гучија, аукцијске куће Кристис, Француз Франсоа Пино (79) напустио је приватну школу кад му је било тек 11 година јер су се деца ругала његовом скромном пореклу.
Почео је да ради у породичној пилани. Његово богатство се процењује на 13 милијарди долара, а данас све то углавном води његов син Франсоа-Хенри Пино, иначе муж глумице Селме Хајек.
6. Дејвид Мурдок
Напустио је школу с 15 година и запослио се на бензинској пумпи где је радио све док га нису позвали у војску 1943. године.
Након повратка из рата Дејвид Х. Мурдок (85) отвара мензу у Детроиту, али из бизниса брзо излази са једва 700 долара капитала. Пребацује се у производњу воћа и поврћа те убрзо постаје светски лидер на том пољу. Тренутно је "тежак" 3 милијарде долара.
7. Ричард Брансон
Овај британски магнат и председник управе моћне међународне компаније Вирџин која поседује више од 500 компанија, борио се с дислексијом па је школу напустио кад му је било 16 година.
– Када сам био млад, тај проблем је био недовољно истражен и често су га мешали са леношћу или слабим способностима. У школи су мислили да сам спор и заиста сам тешко пратио градиво. Зато сам своју енергију усмерио на спорт а након повреде сам кренуо у бизнис – испричао је својевремено Ричард Брансон (65).
Сада има 5 милијарди долара.
8. Карл Линдер јуниор
Током Велике депресије у САД-у, Линдер је одустао од школовања са 14. година како би помогао родитељима да воде малу млекару. Радио је као достављач.
У свега пар година, заједно с двојицом браће, направио је ланац малих продавница које су постале генератор развоја велике мултинационалне компаније "Чикита брандс". Умро је 2011. године у 92. години. Његовој породици је остало 2,3 милијарде долара.
9. Џо Луис
Шести најбогатији човек у Великој Британији Џо Луис (79) напустио је школу са само 15 година како би помогао оцу који је водио компанију за кетеринг. Славу и богатство стекао је тргујући валутама.
Главни је инвеститор Тависток Групе и власник лондонског Тотенхема. Осим многих компанија, у његовом је власништву и 135 ресторана широм света, а има и богату збирку уметничких дела вредну милијарду долара. Богатство му се процењује на 5,3 милијарде долара.