ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН 100.000 МИГРАНАТА: Фронтекс на граници Србије и Хрватске
Прихватни капацитети у Грчкој и западном Балкану биће повећани на 100.000 места, од којих 50.000 у Грчкој, а припадници европске агенције Фронтекс надгледаће граничне прелазе и регистрацију на тачкама прелаза између Србије и Хрватске, одлучено је на мини самиту у Бриселу о мигрантској кризи.
Европска унија и лидери балканских земаља договорили су касно синоћ у Бриселу план у 17 тачака за заједничко решавање послова око великог прилива избеглица преко Балканског полуострва, саопштила је рано јутрос Европска комисија.
Циљ је да се успори кретање десетина хиљада миграната. Од важнијих мера је да се у Грчкој повећају прихватни капацитети за 30.000 места до краја године, а Агенција за избеглице Уједињених нација (УНХЦР) ће обезбедити у Грчкој још 20.000 места.
Поред тога, настојаће се да се створи додатни капацитет за прихват 50.000 људи у земљама северно од Грчке, што значи укупно 100.000 дуж западне балканске руте и Грчке.
Подршка Фронтекса
Предвиђена је подршка пограничне агенције ЕУ - Фронтекса, на граници између Бугарске и Турске, као и да се установе задужења Фронтекса на спољним копненим границама између Грчке и Македоније, као и између Грчке и Албаније, са фокусом на контролу прелаза и регистровање избеглица које нису регистроване у Грчкој.
Договорено је и да ће се у сарадњи са Фронтексом детектовати нерегуларни гранични прелаза и помоћи регистрација миграната и узимања отисака прстију у Хрватској.
Није прихватљиво да се избеглице "пребацују" другој земљи
Једна од мера је уздржавање од олакшавања кретања миграната на границу друге земље. У саопштењу је наведено да није прихватљиво да се избеглице "пребацују" другој земљи.
Међу мерама је и ангажовање још 400 полицајаца у року од једне недеље, у Словенији, као и појачање напора да се олакша повратак миграната којима не треба међународна заштита и појача сарадња на репатријацији са Авганистаном, Бангладешом, Ираком и Пакистаном.
На виши ниво подићиће се заједничка поморска операција "Посејдон" у Грчкој, посебно присуство пограничне агенције ЕУ - Фронтекс у Егејском мору и знатно појачати подршка Фронтекса у Грчкој код регистровања миграната и узимања отисака прстију.
Даље, треба установити контактне тачке за дневну размену информација које се тичу кретања миграната, размењивати информацији о кретању и броју избеглица који се крећу. У ту размену података биће укључени Фронтекс као и канцеларија ЕУ за азил - ЕСАО.
Контактираће се финансијске институције за помоћ
Предвиђено је да се контактирају финансијске институције, укључујући Европску инвестициону банку, Европску банку за обнову и развој, с циљем да се омогуће финансије за прихват избеглица.
Мере предвиђају да се унапреди сарадња полиције и правосудних органа против кријумчара људи, ангажовање Европола и Интерпола у операцијама на западно-балканској рути.