ДА ЈЕ ТАДА ПОСТОЈАО АЛЕКСИН ЗАКОН АНЂЕЛА БИ ЈОШ БИЛА ЖИВА: Ево шта каже мама трагично страдале девојчице!
Случај који је потресао целу Србију. Смрт четрнаестогодишњег Алексе Јанковића из Ниша остаће запамћена по томе што се један млади живот угасио након суровог малтретирања његових вршњака. Сада, четири године након трагедије, и након писања портала SrbijaDanas.com, спроведена је иницијатива за "Алексин закон".
Алекса је био малтретиран од стране ученика из његове школе, а да притом нико од надлежних није реаговао. Након што је дечак трагично окончао свој живот покренут је поступак против тројице малолетника због повреда нанетих вршњаку, као и против школе и директорке.
Малолетници су добили максималне казне за свој узраст. "Вођи групе", како је називан у медијима, појачан је васпитни надзор шест месеци до две године, а двојица дечака по укор суда.
Исту судбину је доживела и Анђела Тодоровић када је "попустила", након константног малтретирања и понижавања својих вршањака, и скочила у неповрат са недовршеног хотела у Врњачкој Бањи. Њена мама, Марина Стефановић, каже да зна да је петиција покренута и да је потребно 30.000 потписа.
"Ако 30.000 људи не одреагује након покретања петиције онда је стварно друштво пропало. Ја не знам одакле храброст Алексиним родитељима за све то, јер ја нисам могла ни да одгледам емисију до краја. Нећу ни да сумњам у то да се неће прикупити довољан број потписа", каже Марина.
Деца нису крива, већ родитељи
"Нико ми се директо није обратио. Чак ни када сам тако јавно изнела иницијале. Дакле нико ми се није директно обратио, а мени је то минимум минимум. Ако ти знаш да је твоје дете живо и здраво, најмање је што могу да позову ти родитеље. Приче које сам ја чула су углавном између деце, која нису до тада комуницирала са мном, деца која нису малтретирала Анђелу. Говорили су у смислу није он једини, особа чије сам иницијале поменула у претходном тексту. Али нико од родитеља ми се није обратио, то оно што је страшно, јер деца не могу да буду крива", каже Марина Стефановић, мајка Анђеле, жртве вршњачког насиља.
Она мисли да ће закон допринети спречавању вршњачког насиља.
"Након што је ваш портал SrbijaDanas.com објавило текст о Анђели, почело је да се прича о томе. Од једног до другог. Нико конкретно мене није позвао, али већ је то имало неког ефекта међу Анђелиним наставницима, директорком, тако да мислим да ће и на све остале“, нада се Анђелина мама.
Да је "Алексин закон" постојао док је Анђела била жива, Марина мисли да би њена ћерка можда била спашена.
"Опет сам оптимиста након свега. Ја рачунам на то да нико није озбиљно схватио ситуацију, јер је проблем ћутња. Тако да свака част родитељима малог Алексе", каже мајка трагично страдале девојчице.
Она каже да насиље постоји и даље, да док ми причамо о овоме негде неко дете је злостављано и трпи вршњачко насиље.
За крај је још једном нагласила да подржава "Алексин закон."
За Анђелину смрт нико никада није одговарао ни на који начин, нити се било ко огласио.
Анђела је као и Алекса себи одузела живот у мају месецу, она је као и Алекса била малтретирана, она је као и Алекса била жртва вршњачког насиља, она је као и Алекса симбол суровости младог, дечијег света који би требало да буде неискварен. Они су брат и сестра по несрећној судбини.
Алексин закон би у своје оквире сместио борбу против вршњачког насиља, како ни један закон не би више понео дечије име.
Трагични случајеви и изгубљени млади животи су протеклих година исписали странице српског закона. У скупштини су, до сада, усвојени Тамарин, Маријин и Тијанин закон.