Зашто мачке стално спавају?
Мачке просечно спавају 15 сати дневно, а неке у периоду од 24 сата преспавају чак 20. Зашто им треба толико сна?
Прва ствар коју требате да знате о мачијем спавању јест чињеница да су оне најактивније од сумрака до зоре, што значи да током дана углавном спавају, а предвече постају активне. То може бити поприличан шок када доведете у кућу нову мачку, пише портал Index.hr.
У новом простору, ваша нова млада мезимица неће губити време, већ ће кренути у истраживање куће и правити разне ''глупости'' и то обично само када ви спавате. Након што завршите са доручком, она ће се убацити у омиљену позу и дремаће већину дана.
Складиштење енергије
Мачке имају физиологију грабљивица, што значи да им се живот врти око лова и улова - претежно ноћу. Велике мачке попут лавова функционишу на исти начин. Иако су припитомљене, домаће мачке имају старе инстинкте.
Лов одузима много енергије, без обзира на то мачка са истим жаром лови прави плен или трчи за играчком. Много сна важно је за скупљање енергије за још више трчања, скакутања, прикрадања и пењања.
Увек на опрезу
Занимљиво је да мачке ретко дубоко спавају, а када то и чине, такав сан траје само по неколико минута. Велику већину времена оне заправо дремају, и то у положају који им омогућава да брзо покрену на акцију. Мачићи и мачке старијег узраста спавају нешто више од одраслих мачака.
Мачке - метеоропате
Временске прилике поприлично утичу на мачије активности. Ако пада кише и време је лоше, мачка ће више спавати него током лепог дана.
Врло прилагодљиве
Иако им је урођено да су активне ноћу, а одмарају дању, мачке могу да се прилагоде кућном реду својих власника. Мачићи и младе мачке понашаће се у складу са својим инстинктима, али касније ће се лако прилагодити навикама својих власника ако живе с њима, јер ће желети да са њима проводе што више времена. Ритам спавања прилагодиће и распореду храњења па ће ускоро, попут вас спавати ноћу.