Зашто Саудијци не дају цени нафте да расте?
Цена сирове нафте на светском тржишту за сада је на веома ниском нивоу зато што Саудијске Арабија, као доминантна земља у производњи нафте међу чланицама ОПЕК-а, настоји да задржи производњу на нивоу од 30 милиона балера дневно, а уз то, светско тржиште је преоптерећено залихама, нарочито САД, где су залихе рекордно високе, изјавила је сениор експерт у агенцији FX Лидер Ана Михајловић.
Према њеним речима, циљ Саудијске Арабије је био да заузме што већи део тржишта, док мањи произвођачи на светском тржишту не могу да буду конкурентни при овим ценама, и зато смањују своју производњу, што се дешава и у САД, где се производи нафта из уљних шкриљаца, док је велики број светских произвођача већ смањио своју производњу.
И за друге чалнице ОПЕК-а тренутна цена нафте је катастрофално ниска, а не само за Саудијску Арабију, што се лоше одражава на њихову економију, рекла је Михајловић, коментаришући цене "црног злата", која је за америчку "лаку" нафту за испоруку у априлу поскупела на 49,01 долар по барелу, док је нафта типа "брент" за априлску испоруку поскупела 91 цент на 60,96 долара за барел.
Михајловић је пренела да је, недавно, министарка за нафту Нигерије, која тренутно председава ОПЕК-ом, покушала да иницира преурањени састанак те организације да би се постигао договор да овај картел смањи производњу.
"Међутим, Саудијска Арабија, која је ту доминантна са преко једне трећине производње у ОПЕК-у, сматра да је заказан састанак за јун и нема разлога да се он одржи раније, тако да је садашња стратегија заузимања трзишта крајње успешна, бар што се тиче Саудиске Арабије, која ову цену нафте може да издржи", објаснила је Михајловић.
Цене сирове нафте на светском тржишту су од јуна прошле године до краја јануара ослабиле око 60 одсто, у светлу обилних глобалних залиха, слабе тражње и снажног долара.
У последњих месец дана, цене су благо порасле због смањења броја бушотина у САД, али аналитичари верују да ће цене још неко време варирати.
Стручњаци који су учествовали у Блумберговој анкети прогнозирају да су залихе сирове нафте у највећој светској привреди у недељи закључно са 20. фебруаром порасле за 3,75 милиона барела.
Инвестициони аналитичар сингапурске фирме "Филип фјучерс" Данијел Анг наводи да глобалне залихе неће бити смањене уколико САД не смање производњу нафте са садашњег нивоа од око 9,2 милиона барела дневно.
АМЕРИЧКИ ЗВАНИЧНИК ДИРЕКТАН: Они су потопили цену нафте!
- Саудијци су конструисали целу кризу око цене нафте, казао је Ричард Фишер, шеф Федералних резерви Далас, чиме је постао најеминентнији амерички званичник који је, до сада, директно оптужио Саудијску Арабију за пад цене нафте.
Он је указао на огроман раст нафтне индустрије у САД, која постаје све озбиљнији снабдевач енергијом.
- Саудијцима је требало времена да то схвате, рекао је Фишер у Економском клубу у Њујорку.
Прочитајте и: