Каква судбина чека НИС када су у питању санкције? Једна тема остала велика мистерија
Председник Србије Александар Вучић данас је на састанку са замеником америчког државног секетара за управљање и ресурсе Ричардом Вермом разговарао о многим темама међу којима се као главна тема истакао разговор о санкцијама које су уведене НИС-у због већинског руског власништва.
- Поставили смо пет конкретних питања и у наредном периоду очекујемо одлуке у писаној форми. Најмање седам до 10 дана морамо да разговарамо са Американцима да видимо садржај целог пакета санкција, да бисмо могли да се обратимо Русима и видимо шта нам је чинити. Господин Верма је рекао да треба да се уклони руско присуство, а онда се говори о смањењу, то нам уноси нејасноће. Замислите да кренемо у преговоре са Русима и откупимо седам одсто власништва, тиме они иду испод 50 одсто, а онда нам кажу да то није довољно и остану санкције - рекао је председник, наводећи да тачно мора да се зна шта су услови.
Он је истакао да је данас замолио да рокови буду флексибилнији и нешто дужи. Вучић је истакао и да је питање да ли ће нова администрација у САД да укине санкције истичући да део може да се укине, а да о делу мора да одлучује Конгрес.
- Оно што је за људе најважније је да ће бити нафте, бензина, свих деривата. Морамо скоро да разговарамо са Хрватима, али пре тога морамо да рашчистимо ствари са Американцима да бисмо знали шта можемо да нудимо и шта је реално и да доносимо рационална решења, а истовремено поштујемо норме и међународне законе. Ако будемо морали да платимо, платићемо, али нећемо да отимамо руску имовину - додао је Вучић.
Ричард Верма истакао је да су санкције уведене против ентитета у којима је Русија власник и да је то "уперено против Русије, не Србије", као и да је "виљ да се из НИС уклони власништво Русије" додајући да неће бити никаквих економских последица по Србију ако се уклони руско власништво у фирми. Он је рекао и да Русија не улаже у будућност Србије и да профит који добија из НИС не користи за то, "већ за финансирање рата у Украјини", са чим српски председник није био сагласан.
- Схватамо да су санкције изазов, али постоји много тога у вези са њима што је јасно. Њихов циљ је супротстављање руској агресији. Ми ћемо овде са партнерима тесно сарађивати да се нађе пут да санкције буду примењене тако да се не оштети Србија. НИС је најпрофитабилнија фирма у Србији, али тај профит одлази Русији и она њиме финансира бруталну агресију ка Украјини - рекао је Верма.
Престаје да стиже гас из Азербејџана
Како је рекао, још једна лоша вест нас је погодила јутрос - из Азербејџана је стигло обавештење да Србија од данас не може да рачуна на 1,7 милиона кубних метара гаса који су у Србију долазили сваког дана.
- Рекли су да није сигурно, ни јасно, колико је процењено време за повратаг гаса. Ми ћемо од данас почети много више да трошимо наше резерве. Испоставило се да је паметно што смо трошили паре за резерве. Имамо толико гаса да можемо да попунимо док нам не дође неки трећи малер. Надам се да ће Азербејџанци ово да поправе за месец-два. Таман ће да нам буде довољно, да све несташице потрошимо, али неће бити несташице нафте ни гаса. Не мењамо свој циљ, своју намеру да ове године будемо најбрже растућа економија, само ћемо сада да проверавамо колико имамо свега - рекао је председник и додао да се нада да ће квар да буде отклоњен у наредних месец до два.