ЖЕЉА ИМА, ОЏАЧАРА НЕМА: Ко Вам чисти димњаке?
У Србији свега 250 обучених радника брине о најмање 1,5 милиона димњака. Нестручно чишћење димничара може да има катастрофалне последице.
Све што они не стигну, грађани очисте сами или ангажују неку од тридесетак фирми које овај посао обављају без квалификација.
У удружењу димничара Србије већ година ишчекују правилник који би прописао ко и како може да се бави овом делатношћу.
- Највећи проблем је што не постоје јединствени нормативи за обављање ове услуге - сматра Милан Михајловић, председник Удружења димничара Србије. - Свега 13 јавних предузећа има секторе или се искључиво бави димничарским услугама, док још тридесетак занатских радионица ради овај посао, али се не зна каквог су квалитета њихове услуге и колико су стручни. У Ужицу, Ваљеву и Зрењанину, на пример, уопште не постоји служба која се бави овим послом. Значи да људи сами чисте димњаке, што представља потенцијалну опасност.
Опасност
Михајловић напомиње да овај проблем има безбедоносни, економски и еколошки сегмент.
- Ако нестручна особа покушава да очисти димњак или ложиште, то може касније да буде узрок пожара - објашњава председник Удружења димничара. - Уколико домаћинство нередовно чисти димњак, троши више горива, а самим тим је веће и загађење ваздуха. Не постоји смер у школама за димничара, иако би било неопходно да се уведе, каже он за "Новости".
Закон да дефинише
Братислав Вучковић, директор ЈП "Медиана" из Ниша објашњава да је ова област у Србији запостављена.
- Званично је 250 димничара, од тога их је више од 100 у Београду. У Нишу ради 24 димничара, а има најмање 40.000 до 50.000 домаћинстава са једним до два димњака. Проблем је што законски није прописана обавеза чишћења димњака и димних канала.
Прочитајте и: