''Земља фудбала'' остаће у женским рукама
Све анкете које су ових дана говориле да ће садашња председница Бразила, Дилма Ресуф, још четири године остати шефица државе, биле су у праву. Па, делимично у праву. Иако је освојила већину у првом кругу избора, остаје јој да понови успех и на другом кругу избора 26. октобра, на коме су јој исте анкете предвиделе убедљиву победу.
Читав изборни процес у овој јужноамеричкој држави пратили су необични обрти у расположењу Бразилица, који поред избора за шефа државе, бирају и чланове националног конгреса, чланове парламента савезних држава и гувернере.
Најнеизвеснија кампања икад
Резултати анкета скакали су горе и падали доле, а да зато није било логичног објашњења.
Наиме, садашњој председници Дилми Русеф звиждали су зато што су под њеним вођством, уз прекорачење свих трошкова, изграђени огромни стадиони за Светско првенство у фудбалу. Избили су велики улични протести у Бразилу на којима се тражило да Бразил одустане од Мундијала, да се уместо тога изгради више школа и болница, како би се побољшао свеопшти квалитет живота.
Потенцијално најтрагичнији тренутак за садашњу председницу у ''земљи фудбала'' био је катастрофални пораз Бразила од Немачке са 7:1.
Када са на то дода свеопште стање у земљи пред почетак Мундијала, многи су тада говорили да је политичка каријера Дилме Русеф овим поразом запечаћена и да нема шансе да остане на челу земље у другом мандату. Али, она се убедљиво вратила. Важи за одлучну жену која може много тога да издржи.
Према резултатима избора, Дилма Русеф, која је кандидаткиња испред Радничке партије, у првом кругу је освојила освојила 42 одсто гласова. Иза ње је социјалдемократа Аесио Невеш, који је освојио 34 одсто гласова док је тамнопута Марина Силва, која је наступала испред Социјалистичке странке освојила 21 одсто гласова.
Силва је у финишу кампање толико заостала да се увелико постављало питање да ли ће уопште ући у друг круг избора. Штавише, била је готово изједначена са трећепласираним кандидатом социјалдемократа Аесиом Невешком, иако је у августу озбиљно угрожавала вођство Русефове.
Прва тамнопута председница - још увек недостижан циљ
Иако су многи пред ове изборе то наговештавали, изгледа да Бразил ипак неће добити прву тамнопуту председницу државе, која потиче из сиромашне породице.
Марина Силва, која је некадашња министарка екологије, донедавно је била главна противкандидаткиња Дилме Русеф. Али, верује се да је изгубила део подршке зато што се залагала за тржишну економију уз знатно смањену интервенцију државе, док је Русефова, с друге стране, током свог мандата успела да повољним социјланим мерама за чак 30 милиона смањи број сиромашних у Бразилу.
Одлука крајем октобра
Бразил ће засигурно остати у ''женским рукама'' и после другог круга председничких избора 26. октобра, предвиђају анкете. Међутим, питање је да ли ће на челу највеће латиноамеричке економске силе остати садашња председница Дилма Русеф или ће јој место преузети Аесио Невеш?
Аесио Невеш (54) сенатор и бивши гувернер државе Минас Гераис, позвао је присталице Марине Силве да га подрже у другом кругу, рекавши да представља "наду за промене".
Реагујући на резултате првог круга, председница Русеф је закључила да су људи изразили своје неповерење "духовима из прошлости, рецесије и незапослености" , и обећала је да ће наставити да ради за промене у Бразилу.
Анкете ипак говоре да ће после ове победе, Дилма Русеф без проблема освојити и други мандат, али ако је ишта овај изборни процес у Бразилу показао, то је да шанса увек постоји. Аесио Невеш ће свакако имати пуне руке посла ако жели да спречи други мандат Русефове.
Ибопе анкета у земљи показала је да садашања председница Бразила, Дилма Русеф, може да очекује 45 одсто гласова у другом кругу избора, док кандидат Невеш може да рачуна на 37 одсто бирачког тела.
Више од 142 милиона људи имало је право гласа у недељу које је обавезно за све Бразилце старости између 18 и 70. Излазност је била 80 одсто.
Погледајте још:
Бразилцима забрањено да праве селфије на биралиштима
ПОСЛЕ УСПОНА - Зашто је Јужна Америка стала?