Ако ауто нема ову налепницу, а стоји на паркинг месту за инвалиде, имате и те како права да га пријавите
Бесправно паркирање на месту резервисаном за особе са инвалидитетом забрањено је и Законом о безбедности саобраћаја и Градском одлуком о јавним паркиралиштима, што значи да такав прекршај може санкционисати и саобраћајна полиција и комунална милиција, зависи ко пре наиђе на лице места
Као да већ није довољно тешко живети са инвалидитетом, тим потешкоћама у великој мери доприносе и бахати возачи који се без икакве гриже савести непрописно паркирају на места резервисана за особе са инвалидитетом. Неки чак имају смелости да заузму и два паркинг места посвећена особама којима су заиста потребна.
У нашој престоници ово је свакодневница, а оправдања су често како нема места или како су "стали на само пет минута". Међутим, након више ситуација постало је јасно да људи не знају ни који тачно аутомобили имају права да буду ту. А одговор је прилично једноставан...
Ко може паркирати на ова места?
Паркинг места за особе са инвалидитетом могу да користе особе којима су оштећени екстремитети битни за управљање возилом (најмање 70 одсто телесног оштећења), лица оболела од дистрофије, параплегије, квадриплегије, церебралне парализе и мултипле склерозе, особе које имају оштећење вида најмање 90 одсто, ратни и мирнодопски војни инвалиди, цивилни инвалиди рата од И до ИВ групе инвалидности и лица на дијализи.
Само особе које имају налепницу налик овој у свом аутомобилу могу да паркирају на овим местима.
Бесправно паркирање на месту резервисаном за особе са инвалидитетом забрањено је и Законом о безбедности саобраћаја и Градском одлуком о јавним паркиралиштима, што значи да такав прекршај може санкционисати и саобраћајна полиција и комунална милиција, зависи ко пре наиђе на лице места.
И у једном и у другом случају, казна је иста и износи 5.000 динара с тим што се несавесном возачу уручује прекршајни налог тако да има могућност да у року од осам дана плати само половину, објаснио је javniservis.net.
Осим тога, и један и други поменути орган овлашћени су да издају налог Паркинг сервису да тако паркирано возило уклони, а онда ће власник морати да плати и трошкове одношења који зависе од масе возила уписане у саобраћајну дозволу и прописани су ценовником истакнутим на званичном сајту ЈКП Паркинг сервис и на благајнама објеката са којих се преузимају однета возила.
Дакле, све је јасно, а савет особама са инвалидитетом којима неко заузме место је да ипак позову комуналну милицију јер ће они брже доћи, с обзиром на то да саобраћајци имају много шире надлежности, па самим тим и више посла.