Ако добијете поруку "ЈЕСИ ЛИ ТИ У ОВОМ ВИДЕУ?": Не одговарајте на њу и не кликћите на линк - пријавите све одмах!
Класичан пример онлајн преваре и злоупотребе личног налога за ширење малвера.
У Србији и региону је актуелна још једна онлајн превара којом злонамерници покушавају да дођу до личних података преварених лица.
Укратко, путем Facebook мреже и Messenger апликације шири се пхисхинг напад чији циљ је прикупљање личних података корисника, како би они касније могли бити злоупотребљени.
Да се ради о превари види се одмах чим се кликне на линк и учита страница на којој се наводно налази неки видео.
Све изгледа уобичајено - са налога познатог лица стиже питање "Да ли си ти у овом видеу", уз тужић који плаче и пратећи линк који нема preview тј. не види се на који сајт води.
Кликом на линк отвара се лажна Facebook страница, која је готово идентична правој насловној страници Facebook мреже, АЛИ - личних података нема! То је и део који свако мора да препозна - да не сме да дели своје личне податке никоме и нигде, осим на веродостојним страницама или сервисима! Чим се погледа горе, на врх странице јасно се види да име странице није Facebook и да линк није facebook.com.
Иако садржај странице несумњиво подсећа на Facebook клик на свако поље, осим на поље са личним подацима води на страницу са грешком, јер - није предвиђено да страница ради било шта, осим да прикупља личне податке наивних корисника. Све можете јасно да видите у нашој галерији.
Ако се корисник занесе, не обрати пажњу на ово што смо управо описали и приказали десиће се то да злонамерници стигну до личних података корисника и искористе их на Facebook мрежи за даље ширење ове преваре, али и многе друге лоше ствари. Рецимо, ако корисник Facebook мреже, а знамо да је добар део корисника такав, употребљава исте креденцијале за више мрежа или страница и сервиса - онда је злонамерник дошао до података више мреже и већа је шанса да ће оштетити корисника на различите начине.
Овакви напади често доводе и до онлајн пљачки, крађе идентитета и многих других онлајн превара након којих преварени корисници не могу да ураде ништа.
Водите рачуна увек када кликћете на линкове које вам шаљу и познате и непознате особе! У овом случају, ако добијете овакву поруку - пријавите је Facebook мрежи и обришите је, а упозорите и особу са чијег налога је стигла да провери свој рачунар или телефон, јер је очигледно и она преварена…