Ако вам се рачунар стално "руши" ево могућих узрока и решења проблема
Било да користите Windows, мацОС или неку од дистрибуција Linuxa, рачунар вам се понекад 'замрзне' или 'sruši', а разлози тога могу бити разноврсни. У наставку доносимо неке од најчешћих узрока проблема у њиховом раду.
Узроци проблема у раду рачунара могу бити двоструку – софтверски или хардверски. Некада се ради о читавом низу проблема који нису узроковани једним разлогом, а у наставку ћемо навести најчешће узроке рушења рачунара.
Нека од компоненти није добро уграђена
Било да говоримо о РАМ-у, хард диску, процесору или графичкој карти, ако компонента није правилно повезана или смештена у свој слот, могући су проблеми у раду рачунара.
У таквим случајевима, ако нисте вични поправљању рачунарских компоненти, потражите савет некога стручнијег, али можда се у ствари ради о томе да вам утичница којом је рачунар спојен на струјну мрежу није добро уземљен или сам струјни кабл није добро убачен у њега.
Прегревање може довести до рушења рачунара
Ствар је прилично једноставна – ако се рачунар прегреје, он ће се угасити из сигурносних разлога. Да не постоји такав облик заштите приликом прегревања, могло би доћи до трајног оштећења неке од компоненти.
Под претпоставком да вам је конфигурација правилно склопљена, односно да је проток ваздуха унутар кућишта спроведен на одговарајући начин, ако вам се рачунар стално руши – узрок може бити у прашини која онемогућава улазак ваздуха. Проверите отворе свих вентилатора рачунара па уклоните прашину, а додатну пажњу томе би требало да посвете власници рачунара који имају кућне љубимце.
Рачунар вам се руши због хард диска или SDD-a
Било да користите класични хард диск или SDD, они би могли бити узрок рушења рачунара. Код хард диска могло би се радити о механичком проблему самог покретања диска док би код SDD-a узрок могао бити у осцилацији струјног напона или чињеници да се компонента не напаја с довољно струје.
Оно што у таквом случају можете учинити је замените каблове или сам HDD или SDD.
Користите стари хардвер с новим софтвером
Прастари УСБ стик или екстерни диск, штампач из прошлог века или графичка карта која је била врх понуде када је изашла прва верзија игре Доом могли би бити разлог за рушење вашег рачунарског система.
У већини случајева софтвер који покушава да покрене хардвер неће успети да се учита, али у неким сценаријима може доћи и до квара читавог рачунара. Не преостаје вам ништа друго него да надоградите конфигурацију новијим компонентама.
Неисправан хардвер узрок је рушења рачунара
Оштећена рачунарска компонента, која наизглед ради, могла би бити узрок рушења рачунара. Без обзира да ли рачунар пријављује да је све у реду те евентуалне светлосне ознаке на хардверу сугеришу да компонента ради, ако је оштећена – рачунар ће се из безбедносних разлога превентивно угасити.
Оно што можете да покушате у таквим случајевима јесте да уклањате део по део хардвера који сте недавно убацили у систем како бисте детектовали која компонента има проблема током рада.
Malware, spyware, ransomware... константно вам руше рачунар
Софтверске рачунарске напасти данас долазе у невероватном броју врста и често могу бити изузетно напоран узрок проблема у свакодневном раду рачунара.
Нажалост, ако сами нисте вични детекцији таквог проблема, мораћете да се посаветујете с неким стручнијим.
Проверите стање с драјверима
Ствар је једноставна – погрешни или стари управљачки програми (драјвери) одређеног хардвера могу бити узрок рушења система.
Кад год вас Windows, мацОС или Linux упозоре да постоји нова верзија неког драјвера, одмах је инсталирајте јер је произвођач с разлогом, тј. због њиховог застаревања, омогућио надоградњу, пише Маке Усе Оф.