Бежично пуњење телефона је будућност, зашто га онда нико не користи?
Иако постоји већ скоро 8 година на паметним телефонима, бежично пуњење није заживело међу потрошачима.
Иако Qi стандард бежичног пуњења постоји од 2008. године, на његову подразумевану имплементацију у Андроид паметним телефонима смо морали да сачекамо дугих седам година, када је компанија Самсунг представила своју Galaxy С6 серију уређаја.
Упркос томе што је стандард од тада, па до данас ревидиран неколико пута (тренутна верзија је 1.3) и што неки произвођачи, као што су Huawei или Виво, омогућавају бежично пуњење брже него што други нуде путем кабла - бежични пуњачи никада нису заиста заживели међу потрошачима.
Према процени компаније Strategy Analytics, чак милијарду људи поседује паметни телефон који подржава бежично пуњење. Ипак, број људи који поседују бежични пуњач је далеко мањи - у азијским земљама је тај број 49%, у Северној Америци 21%, а у Западној Европи 16%. Дакле, неколико стотина милиона људи поседује бежични пуњач, па је можда сулудо рећи да технологија није заживела. Ипак, поседовати бежични пуњач и редовно га користити су два различита појма, али, нажалост, бројке активних корисника не знамо.
Дакле, зашто данас, скоро осам година касније од првог паметног телефона са подршком за бежично пуњење, сви не користимо бежичне пуњаче? Уколико изузмемо број паметних телефона који имају ту могућност, одговор је заправо врло једноставан - пуњење путем кабла је и даље практичније и брже решење.
Уколико погледамо суштину бежичних пуњача, брзо схватамо да се овај вид пуњења не разликује драстично од класичне методе. Пуњач је и даље повезан са утичницом, а у зависности од самог бежичног пуњача, позиционирање уређаја на њега може потрајати дуже од једноставног убацивања кабла у порт телефона - проблем који је Apple решио МагСафе пуњачима, односно додавањем магнета.
Наравно, постоје и други проблеми, попут тога да, уколико се не користи магнетни бежични пуњач, корисници не могу да узму свој уређај у руке, а да не прекину пуњење. Ту је проблем неефикасности ових пуњача, где се огромна количина енергија расипа, односно претвара у топлоту, у односу на пуњење путем кабла, а не треба заборавити ни утицај који овај вид пуњења има на батерију.
Батерије наших телефона имају три највећа непријатеља - време, број пуњења и температуру. Без обзира шта радите и чије савете за пуњење слушате, батерије у телефонима ће неизбежно деградирати временом, а ту деградацију ће само убрзати број циклуса пуњења и температура батерије приликом тог процеса, што је посебно изражено код бежичног пуњења - Apple корисници који редовно користе МагСафе пуњаче непогрешиво имају лошије здравље батерије у односу на оне који пуне своје уређаје путем кабла.
Упркос томе што је ЕУ донела закон који обавезује све произвођаче да користе УСБ-Ц порт на својим уређајима, ово је само привремено решење, јер је веома јасно у ком правцу се паметни телефони крећу. Прво је избачен улаз за слушалице, па је Apple на најновијим телефонима избацио држач СИМ картице у САД, а оно што следи је избацивање самог порта и потпуни прелазак на бежично пуњење, као што је то случај са многим паметним сатовима. Apple је већ покушао да убрза овај процес када је 2017. године најавио AirPower, бежични пуњач који може да пуни више уређаја одједном, без обзира где се они поставе. Нажалост, овај пуњач никада није стигао на тржиште, а како изгледа његов прототип можете погледати у галерији испод: