Да ли су се хакери управо докопали највеће базе са ПОДАЦИМА МИЛИОНА ЉУДИ?!
Драматична опасност.
Стручњаци за интернет безбедност пронашли су јавно доступну незаштићену базу података са скоро милијарду електронских адреса и милионима најважнијих личних приватних података. Питање је само да ли су хакери били бржи и већ украли те податке...
Након што је на интернет процурела једна од највећих и најобимнијих база података e-mail адреса забележена до сада, подаци милиона људи постали су рањиви. У тој бази података налазе се адресе скоро милијарду корисника, од којих су са некима од њих повезане и друге личне информације: имена, пол, датум рођења, адресе, компаније у којој раде и профили на друштвеним мрежама.
Овај "шведски сто" података хакери би могли да искористе за бројне нападе, преваре, "фишинг" (пхисхинг) и слично, а потенцијално су угрожени милиони људи. Проваљене податке прикупљала је компанија Верифицатионс.ио, а њима су се користиле маркетиншке компаније које су исправност прокупљених података проверавале у тој бази података.
Такође, у истој бази података биле су ускладиштене и информације о компанијама, зарадама компанија, интернет страницама компанија и слично, а подаци који нису били доступни односе се на лозинке и банковне картице корисника. Проблем је то што база, која садржи чак 150ГБ важних података, била јавно доступна и није била заштићена никаквом шифром.
Сајт путем кога је база била доступна, је "скинута" са интернета након што је стручњак за интернет безбедност Боб Диаченко упозорио на проблем.
- Био сам шокиран великим бројем e-mailova који су јавно доступни свим особама са интернет везом - рекао је Диаченко, додајући да су неки подаци, осим mailova, садржали и матичне бројеве људи.
Ово је ПРВА ФОТКА икада објављена на Инстаграму! Опис: ТЕСТ! "Ех, да сам знао... Више бих се потрудио!"
НИКАКО НЕ КУЦАЈТЕ ОВО, ОБРИСАЋЕ ВАМ ПРОФИЛ: Званично УПОЗОРЕЊЕ са популарне друштвене мреже
Лагао је да је БОГАТ на Инстаграму - када је откривена ИСТИНА, видела се и ТУЖНА СТРАНА Интернета!
Оно што може да забрине је чињеница да не постоји одговор на најважније питање - да ли су ти подаци завршили у погрешним рукама, односн, да ли су хакери сазнали за ову базу и преузели податке из ње пре него што је она откривена.
Боб Диаченко и његов колега Вини Трој упоредили су податке из ове базе података са подацима на сајту HaveIBeenPwned, на основу чега се показало да подаци Верифицатиона нови, односно да не постоје у бази адреса који су се хакери раније докопали, тог сајта.