Ево како да убрзате Windows
Из искуства других...
Брзине никада доста, а нарочито кад приметите да ваш Windows некако „посустаје“ с протоком времена и ради спорије. То није варка, јер се програми и додаци за које можда и нисте знали временом нагомилавају, па није лоше да с времена на време претресете систем и повратите барем део почетне живахности…
Супротно свим саветима дежурних паметњаковића који заправо не воле Windows, топло препоручујемо да никако не искључујете Windows Упдате. Чак и чувена „проблематична“ ажурирања ће бити мање проблематична ако дозволите да их Windows сам поправи. Нови систем за ажурирање који стиже с мајском верзијом ће све обавити брже и то у позадини, уз далеко краћи период кад се рачунар ресетује да би применио ажурирања. Ипак, ажурирање може да проузрокује успорење, па није лоше применити опцију Ацтиве Хоурс која ће спречити ажурирања у време активне употребе рачунара.
Као и за систем, ажурирања су корисна и за драјвере, па бар повремено проверавајте опцију View оптионал упдатес. Потпуно искључивање ажурирања не препоручујемо, осим када желите да проверите неку апликацију или опцију у специфичној верзији Windows‑a.
Елон Маск изјавио да је имао неке "веома глупе твитове"
Непотребне опције и апликације
Навике корисника су различите, па треба дозволити себи слободу да Windows прилагодите свом укусу, па га тиме и мало убрзате. Велики број корисника сматра да је Цортана прилично фрустрирајућа и бије је глас да предњачи на скали бескорисних гласовних асистената. На срећу, Цортана се лако искључује као једна од апликација које се аутоматски стартују при логовању корисника. Искључите је у подешавањима апликација, па прегледајте и остале апликације које се аутоматски стартују, беспотребно заузимајући меморију и ангажујући ЦПУ. Руку на срце, скоро све ове апликације могу да се укључе онда када вам затребају и нема потребе да стално буду активне.
Пажљиво, дакле, прегледајте листу и одлучите које ћете апликације потпуно уклонити, јер можда нисте ни знали да сте их инсталирали тј. дошле су на ваш систем уз нешто друго. Затим прегледајте апликације које се аутоматски стартују и најзад апликације којима ћете дозволити да раде у позадини јер вам је неопходна њихова помоћ или стални приступ. Сигурно је да ту има разних „помоћника“ за глас, рукопис, разних Steam‑ova, Spotify‑ja, X‑Box асистената и ко зна чега још. Моја омиљена деактивација је да онемогућим Гет типс, трицкс, анд suggestions ас you усе Windows – можда мало надмено, али мислим да знам више од ове опције.
Поред ових корака, брже дизање система и бржи рад добићете и деактивирањем опције Рестарт Apps која се труди да поново покрене све апликације и процесе који су били активни кад сте последњи пут искључили или рестартовали рачунар. Ову опцију наћи ћете у подешавањима (Account Settings / Сигн‑ин оптионс), а налазимо да је сасвим непотребна.
Хигијеном против заразе (и спорости)
Нови Windows 10 пати и од потребе да све синхронизује са вашим ОнеДриве налогом. Лакши део је да опет одете у Accounts Settings / Sync your settings и искључите синхронизацију подешавања, али у ОнеДриве апликацији морате додатно да подесите шта ће се од фајлова синхронизовати. Ако не желите да се било шта синхронизује, кликните десним тастером на ОнеДриве фолдер, изаберите Settings и кликните на Унлинк This ПЦ. Ту можете да подесите и које фајлове или фолдере желите да стално држите на (дотичном) ПЦ‑ју, а које само „у облаку“. Ако користите више рачунара, већ сте схватили да је ОнеДриве изузетно корисна ствар и нећете га искључити.