Грешка средњошколца покренула велику расправу о ауторским правима на интернету
"Друштво мора да заштити интелектуално власништво."
Корисници који објаве неки садржај доступан на интернету морају добити допуштење особе која стоји иза тог садржаја, објавио је највиши суд ЕУ-а, дајући ветар у леђа креативним индустријама.
Регулатори кажу да незаконите објаве на великим платформама попут Јутјуба и Дејлимоушна ускраћују уметнике и издаваче права на зараду.
Одлука Европског суда правде (ЕЦЈ) уследила је након што је средњошколац у Немачкој скинуо фотографију Кордобе с интернет странице путничке агенције како би илустровао презентацију која је потом објављена на веб страници школе.
СЈАЈНО! Нова опција на Gmailu ће вам олакшати слање порука!
Фотограф Дирк Ренкхоф због тога је тужио град Валтроп и савезну државу Северну Рајну-Вестфалију због кршења интелектуалног власништва и затражио одштету од 400 евра.
- Објављивање на интернету фотографије која је била доступна на другој интернет страници уз допуштење аутора, захтијева ауторизацију тог истог аутора - кажу судије.
- Објавом на интернету, фотографија је постала доступна новој публици - додали су они.
Пресуда би могла да резултира серијом парница у којима би уметници заштитили своја права, рекао је консултант Нилс Рауер.
- Идеја је да ми као друштво морамо да поштујемо и заштитити интелектуално власништво. Намера Европске комисије, Европског парламента и суда је управо то - додао је он.