Шта значи хибернација на лаптопу и чему служи?
Док је у хибернацији, лаптоп троши веома мало енергије из батерије, а рад ћете наставити готово инстант - без чекања на учитавање система и програма.
Да ли знате да ваш лаптоп може да оде на "зимску дремку", тиме штедећи енергију, те да настави баш тамо где сте стали чим га отворите? У наредним редовима позабавићемо тиме шта значи хибернација на лаптопу, чему служи и како да је активирате.
Шта је хибернација на лаптопу?
Ако користите лаптоп којег покреће Windows оперативни систем, онда имате више начина да га угасите. Можете то учинити тако што ћете га сасвим искључити (Схут Down), ставити га на спавање (Слееп) или га ставити у режим хибернације (Хибернате).
Зашто бисте користили Слееп режим или хибернацију, када једноставно можете да искључите рачунар? Има више разлога.
Пре свега, да бисте искључили рачунар потребно је да прво сачувате свој рад, да затворите све програме и да га, коначно, искључите. Када пожелите поново да користите рачунар и наставите тамо где сте стали са радом, мораћете прво да сачекате да се оперативни систем учита, а онда поново да покренете све потребне програме, да пронађете и отворите сва потребна документа итд, што целу процедуру чини спором и непрактичном.
Зато постоји Слееп режим у коме рачунар "спава". Док рачунар "спава", сви отворени програми и документи ће и даље остати отворени јер ће их рачунар чувати у својој меморији (РАМ), али ће се остале компоненте рачунара потпуно или делимично искључити. На овај начин се, практично, не прекида корисников рад, а истовремено се рачунар ставља у стање ниске потрошње електричне енергије како би се пролонгирало трајање батерије.
Када говоримо о лаптоповима, хибернација је стање налик спавању (Слееп), али уместо да покренуте програме и отворена документа рачунар складишти у РАМ-у након што заклпоите тј. спустите екран, он то чини на хард диску. Другим речима, комплетно стање РАМ-а (меморије), са свим отвореним програмима и документима, ће бити "замрзнуто" и смештено на хард диск или SSD уређај вашег лаптопа. То значи да лаптоп у стању хибернације троши знатно мање енергије него док се налази у режиму спавања (Слееп).
Као и Слееп режим, хибернација омогућава да свој рад наставите брзо и једноставно, с тиме што ће се батерија лаптопа још спорије празнити него у Слееп режиму.
Дакле, чим будете поново подигли екран преносног рачунара, он ће наставити тачно тамо где сте га оставили. За разлику од буђења из Слееп режима, за буђење из хибернације треба мало више времена, али уколико ваш лаптоп користи SSD, а не хард диск, та разлика у времену неће бити драматично велика.
Да ли је штетно ако је лаптоп у хибернацији?
Уколико оставите лаптоп у хибернацији неколико дана, то неће имати никакве последице по сам уређај.
Ни хардвер ни софтвер неће претрпети било какво оштећење. Штавише, није неуобичајено да се пословни лаптопови остављају у канцеларији по пар дана у хибернацији, поготово преко викенда, па чак и за време годишњег одмора.
Како укључити хибернацију на лаптопу?
Сада када смо вас заинтересовали за хибернацију, сигурно се питате како да је укључите на свом лаптопу.
Као што смо већ напоменули, стање хибернације на лаптопу је могуће ако користите Windows оперативни систем. Иако се хибернација код сваке верзије Windows оперативног система активира на нешто другачији начин, процедура је, ипак, веома слична. С тим у вези, даћемо корак-по-корак упутство како укључити хибернацију на Windows 10 оперативном систему, али ћете се веома лако снаћи и уколико користите Windows 11 оперативни систем.
Укратко, потребно је да уђете у Цонтрол Панел свог оперативног система (не Settings, него баш Цонтрол Панел), тамо пронађете ставку "Power Оптионс" и подесите да се приликом заклапања екрана активира режим хибернације, уместо режима спавања.
Кренимо редом:
Кликните на Старт дугме на екрану или притисните Windows тастер на тастатури, а затим откуцајте фразу "цонтрол панел" и кликните на истоимену иконицу
Када се Цонтрол Панел прозор прикаже на екрану, отворите падајући мени "View by:" и у њему одаберите ставку "Ларге ицонс"
Сада кликните на иконицу "Power Оптионс", како бисте приступили опцијама које су везане за напајање рачунара и управљање електричном енергијом.
Остаје још само да кликнете на опцију "Choose what the power buttons до", која се налази на левој страни прозора, те да потом одаберете у који режим ваш лаптоп треба да уђе након што заклопите екран - у режим спавања (Слееп) или у режим хибернације (Хибернатион).
Имајте у виду да се лаптоп рачунари могу напајати путем батерије или путем пуњача, па зато свака од наведених опција постоји у две варијанте - једна варијанта одређује понашање рачунара када се напаја са батерије, а друга одређује понашање рачунара док се напаја путем пуњача.
С обзиром на то да овде говоримо о аутоматском активирању хибернације када спустите екран, опција на коју ћемо се фокусирати носи назив "When И цлосе the лид:". Ова опција је подразумевано подешена тако да лаптоп након заклапања екрана уђе у режим спавања (Слееп), а нама је потребан режим хибернације.
Све што је потребно да урадите је да у оба падајућа менија која се налазе под окриљем опције "When И цлосе the лид:" одаберете ставку "Хибернате" и да након тога кликнете на дугме "Саве changes" како бисте сачували нова подешавања.
Ово је тренутак када ћете сазнати шта значи хибернација на лаптопу тј. чему она служи и како то изгледа у пракси. Да бисте свој лаптоп послали у "зимски сан" тј. да бисте активирали режим хибернације, довољно је да заклопите поклопац тј. екран и сачекате неколико секунди да рачунар све отворене програме и фајлове "замрзне" и да их из РАМ-а (меморије) пребаци на хард диск или SSD, у зависности од тога којим уређајем је ваш лаптоп опремљен.
Имајте у виду да ће након поновног подизања екрана можда бити потребно да притиснете дугме за укључивање како би се лаптоп “пробудио” из хибернације. Све зависи од модела рачунара.
Планирате куповину новог лаптопа?
У случају да сте установили да је дошло време за замену вашег лаптопа, највећу помоћ при избору новог вам могу пружити рецензије, оцене, искуства и препоруке за лаптоп рачунаре, које пишу сами корисници, делећи своја лична искуства са стотинама различитих модела лаптопова који се могу пронаћи на тржишту Србије.