Јутјуб дислајк тастер служи само за украс?
Чак и када корисници YouTubea кажу да их не занимају одређене врсте видеа, сличне препоруке настављају да стижу, показало је ново истраживање Mozille.
Mozillini истраживачи открили су да су тастери попут "не занима ме", "не свиђа ми се", "престани препоручивање канала" и "уклони из историје прегледа" неефикасни у спречавању препоручивања сличног садржаја. Ови тастери и даље допуштају више од половине препорука сличних ономе што су корисници рекли да их не занима, показао је извештај.
У истраживању су учествовала 22,722 волонтера који су у својим веб прегледачима инсталирали екстензију РегретсРепортер. Том екстензијом би се променила функционалност дислајк тастера на начин да би клик на тастер, волонтерима у истраживању, насумично додело неку од радњи као што су "не занима ме", "не свиђа ми се", "престани препоручивање канала" и "уклони из историје прегледа". Уз то је постојала и контролна група код које клик на тастер није радио ништа.
У поређењу са контролном групом, слање сигнала "не свиђа ми се" и "не занима ме" било је само "маргинално ефикасно" у спречавању лоших препорука. Тастери "не препоручуј канал" и "уклони из историје прегледа" били су мало ефикаснији. Истраживачи кажу да су алати које YouTube нуди још увек неадекватни за одвраћање нежељеног садржаја.
YouTube каже да његови системи раде онако како је планирано. "Mozillin извештај не узима у обзир како наши системи заправо функционишу и стога нам је тешко прикупити многе увиде", рекла је гласноговорница YouTubea Елена Хернандез за Wired, која је додала да гледаоци имају контролу над својим препорукама. То укључује "могућност блокирања видеа или канала како им се они не би препоручивали у будућности."
Осим YouTubea, друге платформе попут ТикТока и Инстаграма увеле су више алата за повратне информације за кориснике како би тренирали алгоритам који би им приказивао релевантан садржај. Ипак, корисници се често жале да чак и када означе да нешто не желе да виде, сличне препоруке остају.