КАД НЕ ТРЕБА ПЛАЋАТИ КАРТИЦОМ: У 2 случаја је увек боље користити кеш
Стручњак за безбедност плаћања објаснио је зашто се у два случаја увек одлучује за кеш, а не за провлачења картице.
Настављамо наше приче о електронском плаћању и новинама које доноси унапређена банкарска технологија.
Након приче о томе шта да радите кад вам банкомат поједе картицу и колико морате да чекате на њу, да вам је врате, доносимо вам причу о томе кад је мудрије изабрати плаћање кешом, уместо провлачења картице.
О овој теми и уопштено плаћању на интернету и безготовинском плаћању говорио је стручњак за безбедност, Војислав Родић за ТВ Прва.
"Никад се не бих одрекао готовине, иако је удео по броју трансакција или вредности врло мали", рекао је Родић и објаснио где, и зашто, плаћа готовином.
"Пре свега, кад дођем у занатску или услужну радњу, или купујем новине, плаћам готовином. За пар стотина динара некада у великом центру обавим трансакцију телефоном. Али трансакција у малим радњама кошта њих, а не мене. Ако ви у пошти добијете 20 динара провизије за одржавање инфраструктуре поште, све су то трошкови трансакције. А код занатлије, он плаћа трошак обраде од неколико процената, многима је то скупо и зато неки од њих не примају картице, превелики им је трошак за пословање. Ја плаћам исто, биће плаћен ПДВ, али ће њему остати више, ја ту зато намерно плаћам готовински", рекао је он.
Готовина је анонимна, а свака ваша безготовинска трансакција остаје забележена, чак и код криптовалута где сви мисле да је све потпуно анонимно, заправо није. Видимо то на примерима развијених земаља, али и код нас, доћи ће полиција до хакера који је ransomware наплатио у криптовалути. И то до њега долазе класичним полицијским методама, а не неким технолошки напредним", објаснио је Родић.