КАО ПРАВА ПТИЦА: Дрон са вештачким крилма понаша се и изгледа НЕВЕРОВАТНО (ВИДЕО)
Невероватна технологија...
-Дронови лете као птице и ту се поређење са нашим пернатим пријатељима завршава. Осим ако не направите...-
Експериментална беспилотна летелица „ПигеонБот“ је необична биомиметичка креација који су развили истраживачи са универзитета Станфорд.
Поносећи се са паром биохибридних крила и уз помоћ правог перја, ова летелица тестира нови начин летења дронова, што може да се покаже као корисна иновација када су у питању беспилотне летелице.
- Мој лични циљ је био да развијем беспилотну летелицу налик птици као модел који ће помоћи у проучавању начина на који оне лете - каже Давид Лентинк, вођа Станфордор лабораторије за истраживање и дизајн за Дигитал Трендс.
И ОНИ СУ СЕ СПРЕМИЛИ: ВатсАп има "дарк моде" и ево како да га укључите
НЕВЕРОВАТАН ПОДВИГ: Ова камера може да фотографије провидне објекте
ШТА ТРЕБА ЗНАТИ: Ево зашто од верног фана треба постати веран играч
Велики број људи мисли да птице имају перје због естетике и да би им било топлије, међутим перје има још једну, практичнију улогу. Наиме, оно код птица игра пресудну улогу у постизању оптималног облика крила.
Како птице контролишу крила, то је већ предмет за расправу. Једни сугеришу теорију да птице контролишу свако перо индивидуалним мишићима. Други се у својим радовима позивају на морфологију птичијег крила, али не иду даље у детаље. „ПигеонБот“ представља покушај проналаска коначног одговора.
За то што је „ПигеонБот“ угледао светлост дана заслужне су две - девојке.
Студенкиња на докторских студијама Аманда Стоверс започела је анализу кретања костура птица, да би на крају утврдила да је потребно да робот опонаша само неколико покрета како би се активирало 20 примарних и 20 секундарних пера за лет. Друга студенткиња, Лаура Матлоф, открила је како се перје помера, као резултат једноставног линеарног одговора на скелетно кретање.
Када су имплементирали своја открића на робота (ког су назвали „ПигеонБот“), направили су лагани дрон са 40 правих голубијих пера, која могу да изводе различите покрете и опонашају лет голуба. Иако летелица има предњи погон да би се подигла у небо, перје јој даје могућност да ради манерве попут праве птице.
Овакви дронови нису корисни само за истраживање птица, већ се могу применити за постизање веће сигурности људи. Они би требало да буду мекши од постојећих дронова и тиме смање потенцијално повређивање људи. Google и Амазон праве своје аутономне летелице и то може да уради свако ко има довољно новца, али су они потенцијално опасни за људе ако се покваре и падну. Са мекшим дроновима, људи би били сигурнији.
Документ који описује основни научни аспект овог рада недавно је објављен у часопису Сциенце. У међувремену, опис „ПигеонБот“ летелице краси странице „Сциенце Роботицс“.