ЛЕЧИ ЗАВИСНОСТ! Нови андроид вам неће дозволити да цео дан "блејите" на Фејсбуку
Сузбијање зависности од друштвених мрежа!
Гугл је, напокон, 8. маја 2018. године лансирао нову, бета верзију андроида, названу Андроид П која има доста побољшања које ће све одушевити.
Сем што је функционалнији и сигурнији за корисника, оно промена која се одмах примети је у изгледу. Навигација је олакшана, као и мултитаскинг, а иконе су прегледније. На пример, „хоме button“ је у форми слајдера и има више функција, као што је историја коришћених апликација, па је и тај квадратић укинут. Дугме за јачину звука отвара више опција, логичније изгледа, и лакше је за коришћење само једном руком.
ВЕЋ ОВИХ ДАНА ЋЕ ВАМ СТИЋИ: Не отварајте ову поруку на WhatsApp-u, врло јој је лако поверовати
Једна од битних ставки је могућност ограничавања времена које желите да проведете на апликацијама, па можете „излечити“ зависност од друштвених мрежа. Али нешто што просечни корисник неће одмах приметити је битна нова функција. Апликације које инсталирамо, често траже приступ разним опцијама телефона, иако се чини да им нису потребне, а у исто време угрожавају приватност. Када се инсталира нека нова апликација, а поготово ако је бесплатна, било на иОС или Андроид, догодиће се да у неком тренутку затражи приступ камери, фотографијама, микрофону и разним другим опцијама. Многи корисници, не размишљајући, одобре само да би могли да користе апликацију.
Међутим, неке апликације ову акцију могу да злоупотребе, те да добију приступ опцијама које им уопште нису неопходне да би функционисале, а тако узурпирају приватност корисника. Сем тога, оне тако непотребно троше батерију и успоравају рад телефона. Сада, Андроид П томе стаје на пут. Google će обавештавати кориснике о апликацијама које имају приступ камери и микрофону, те их користе у позадини.
Корисници често забораве на неке апликације којима су одобрили овакве акције, па је ова опција више него корисна и сврсисходна. Тако ће корисници, у рекордном року, моћи да се обавесте које то апликације функционишу у позадини, те користе камеру и микрофон, па да одлуче шта ће предузети по том питању.
КОНАЧНО! Промена која се чека од 1985.године! Ово ће вам знатно олакшати рад на рачунару!
Apple је нешто слично имплементирао у иОС 11, а функција упозорава кориснике на апликације које прикупљају информације о њиховим локацијама.
Кратак преглед најновијих промена погледајте: