ЛЕП ГЕСТ: Стара фотка добила ново, дигитално рухо
Сада изгледа много боље...
Voyager 1, летелица која је пролетела поред Јупитера и Сатурна, а пре него што је ступила у међузвездани простор, направила је 14. фебруара 1990. године са удаљености од 3,75 милијарди миља култну фотографију Земље, познатију под називом „Пале Блуе Дот“. То је била и последња фотографија пре него што су се камере у оквиру летелице заувек искључиле, будући да је тим одлучио да уштеди енергију која би могла да се потроши на прикупљање података, радије него на фотографисање.
Тако је Voyager 1 поставио рекорд који је потрајао пуних 27 година, а све до 5. децембра 2017. године, када је New Хоризонс направила снимак са 3,79 милијарди миља удаљености од Земље. Два сата касније летелица је оборила и тај рекорд, а пошто је снимила два објекта у области Куипер Белт – два велика облака који су састављени од мањих залеђених површина, те се налазе на ивици Соларног система.
НЕВЕРОВАТНЕ ВЕСТИ: Корона ће позитивно утицати на добит великих компанија
ДОСТА СУ ПОГОДИЛИ: Како су ФУТУРИСТИ 1989. године замишљали 2020. годину?
ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Безбедоносна рупа на Андроид платформи омогућује хакерима да вам "ОТМУ" телефон
„Пале Блуе Дот“ на 30. годишњицу од настанка фотографије добија „ново рухо,“ а захваљујући експертима из агенције НАСА који су успели да фотографију „мало очисте“. Ажурирана верзија настала је захваљујући модерним софтверима за обраду фотографија, који су стару верзију фотографије, која је заправо компилација више снимака који су настали уз помоћ три филтера за боју, изоштрили, те зрак сунца који окружује Земљу подесили тако да буде бео, као што и изгледа из људске перспективе.