ЛОШЕ: На берзи се бележи пад деоница
Најгори дан од 1987. године...
Индекси на њујоршкој берзи Wall Стреет су, 16. марта, забележили најгори дан у више од три деценије, а председник САД Доналд Трамп изјавио је да америчка економија можда иде у правцу рецесије због коронавируса.
Dow Јонес је завршио у минусу 12,9%, што је највећи губитак тог индекса од такозваног Црног понедељка 1987. Тај индекс је јуче успео да превазиђе и катастрофалан резултат од четвртка, када је потонуо десет одсто. S&P 500 завршио је дан са 12% у минусу, што значи да је пао готово 30% од постављања горњег рекорда, пре мање од месец дана, и да је на најнижем нивоу од краја 2018. Индекс Nasdaq је потонуо за 12,3%.
Пад индекса је био убрзан у последњих пола сата јучерашњег трговања, после Трампове изјаве да се економија можда креће ка рецесији и позива Американцима да избегавају окупљања више од десет особа, у склопу борбе против пандемије коронавируса. Њујоршки индекси су јуче потонули иако су Федералне резерве пре почетка трговања објавиле нови пакет хитних потеза.
СВАКА ИМ ЧАСТ: Гугл наочаре са АИ софтвером помажу слепим и слабовидим особама
ОПРЕЗ! Шире се лажи о КОРОНА ВИРУСУ! Ако добијете овакву ПОРУКУ - одмах је ИЗБРИШИТЕ!
Опоравак након санирања пандемије
Губици на Wall Стреет-у претходних неколико недеља најоштрији су од Светске економске кризе 2008. године. Трамп и други професионални инвеститори наводе да би берза могла знатно да се опорави чим здравствени стручњаци ставе коронавирус под контролу. Проблем је што нико не зна када би то могло да се догоди.
У Европи је немачки DAX јуче потонуо 5,3%, француски ЦАЦ 40 завршио је у минусу 5,8%, док је британски ФТСЕ 100 пао 4,0%. Италијански индекс ФТСЕ МИБ завршио је у црвеном 6,1%. На истоку је јапански Nikkei 225 пао 2,5%, јужнокорејски Коспи 3,2%, а хонгконшки Ханг Сенг 4,0%. Аустралијски S&P/ASX 200 завршио је у минусу 9,7%. Од корона вируса, чије ширење доводи до великих губитака у економијама широм света, заражено је више од 181.000 људи, од којих је умрло више од 7.100 особа.