НА ПРВОМ МЕСТУ: Одржана конференција безбедност деце на интернету
Све више пажње посвећује се овом проблему...
На Међународни дан детета, у среду 20. новембра у препуној сали Привредне коморе Србије одржана је конференција ,,Безбедност деце на интернету’’.
Организатор конференције је Катарина Јонев, вишегодишњи едукатор на тему безбедности деце на интернету и аутор књиге ,,Безбедност деце на интернету – водич за родитеље’’. Отварајући конференцију, Јонев је истакла да квалитетном едукацијом и активним деловањем свих чланова друштва можемо да заштитимо децу од опасности на интернету.
КАКО ДА БРЖЕ НАПУНИТЕ ТЕЛЕФОН? Ево шта ће вам решити проблеме са батеријом
ОПЕТ ОНИ: Фејсбук оптужен да "подрива сам темељ приватности"
НЕВЕРОВАТНО: Решење мистерије у "рукама" вештачке интелигенције
-Интернет је донео велике предности и олакшао свакодневну комуникацију и функционисање друштва у целини. Наша деца се рађају, живе, одрастају, сазревају у дигиталном добу. Морамо да их упутимо на развијање дигиталних вештина и дигиталне писмености, али и да им објаснимо како да правилно користе интернет и које све опасности вребају. Драго ми је да је велики број родитеља присутан, као и просветни и медицински радници. Идеја за организовање ове конференције настала је као објективна потреба друштва да заштитимо децу и проширимо свест о последицама злоупотребе дигиталних медија и пружимо информације о позитивним и негативним аспектима коришћења интернета, потенцијалним ризицима и начинима безбедног коришћења дигиталних медија, као и да подигнемо свест о опасностима на интернету – истакла је Катарина Јонев.
На конференцији су о овом изузетно актуелном питању, говорили са становишта струке еминентни стручњаци из својих области. Дуња Симић, главни координатор програма Основи безбедности деце у Министарству унутрасњих послова, мастер психолог са вишегодисњим искуством у раду са децом и младима је говорила о значају едукације деце и родитеља и представила апликацију ,,основи безбедности деце’’ коју је МУП развио. Симић је истакла да је едукација кључ када је реч о опасностима на интернету.
Владимир Вујић, начелник Одељења за сузбијање високотехнолоског криминала у Служби за борбу против организовног криминала УКП, нагласио је да родитељи не треба да каче фотографије своје наге деце, јер такве фотографије могу да буду злоупотребљене. Такође, Вујић је истакао да поједине групе које каче преписке деце са предаторима и педофилима не чине услугу већ ометају службену истрагу и отежавају рад полиције. Испред Републичког завода за социјални рад, Славица Милојевић је нагласила да је најважније са децом изградити однос поверења од најранијег узраста.
“Све чешће чујем израз “Ја сам свом детету пријатељ” што је погрешно. Ви треба да будете детету родитељ, а пријатеље ће наћи међу својим вршњацима”, објашњава Милојевићева.