НАПРАВИТЕ ПАУЗУ: ДЕТОКС од технологије и друштвених мрежа је веома важан
Сачувајте своју приватност...
Уколико осећате да интернет и друштвене мреже откривају скоро сваки детаљ вашег приватног живота, време је да направите детокс података.
Иако можда сматрате да су ваши приватни подаци заштићени када је интернет у питању, ма колико били опрезни немогуће је у потпуности заштитити своју приватност. Практично свака web страница или електронски уређај сада захтевају унос имена, датума рођења, податке о кредитној картици и слично.
Осим тога техничке компаније немилосрдо прате наше интересе, локацију, старост, пол, националност и све остало што се може користити за категоризацију и оглашавање. Сво ово шпијунирање може бити веома узнемирујуће. Како би вам помогли у решавању овог проблема Тацтицал Tech и Mozilla покренули су 2017. године Дата Detox Кит који вам помаже да очистите сав дигитални неред који сте направили.
КАД НЕ РАДЕ ФЕЈС И ИНСТАГРАМ: Људи се жале на Твитеру
ГЕЈМЕРИ ТРЉАЈУ РУКЕ: Ово је 10 најишчекиванијих игара у 2020
НЕМОГУЋЕ: ОВАЈ виртуелни модел има више пратилаца него БЕОГРАД становника
Дата Detox Кит дефинитивно вреди проћи ако можете, међутим неки немају ни воље ни жеље да прођу кроз цели процес.
Ми вам доносимо четири начина како да детоксирате своје податке уз минималан напор.
Чистите апликације
Ваш телефон је вјероватно пун апликација које више не користите. Сада је време да их се решите. Апликације не само да вам успоравају телефон него прикупљају и много информација о вама. Брисање апликација које не користите појачава сигурност, али вам и ослобађа простор на телефону за корисније ствари.
Искључите своју локацију
Ваш телефон не мора имати стално укључену локацију. Подаци о вашој локацији дају пуно више информација него што можете замислити. Праћењем кретања, лако се може одредити не само где радите већ и где волите куповати, па чак и где живите.
Размислите о томе да локацију укључите само онда када вам је то потребно. Осим тога када искључите локацију батерија ће вам дуже трајати.
Управљање лозинкама
Иако вам "управитељ лозинкама" звучи као лоша идеја, уколико га не употребљавате ваша cyber хигијена је лошија него што сте мислили да јесте. Будимо реални: Колико нас заправо користи другу лозинку за сваки налог који поједујемо? Памћење десетине различитих лозинки готово је немогуће, због тога већина људи користи мале лозинке (обично датум рођења). Па уколико вам је хакован један рачун онда ће бити угрожени и сви остали.
Управитељи лозинки брину се о овом проблему. Све што морате запамтити је главна лозинка, а ако вам је чак и то превише неки управитељи лозинки нуде и потврду с отиском прстију или лица.
Очистите своје друштвене мреже
Наши налози на друштвеним мрежама непрестано прикупљају податке о нама, од информација попут нашег имена до детаља где купујемо колаче. На тај начин многим људима дајете информације о свом животу, а да тога нисте ни свесни.
Осим тога и многе оглашивачке компаније могу створити прецизан профил о вама праћењем која web места посећујете, групе чији сте члан, места која сте обишли и људе које сте означили.
Да би ово избегли најбоље би било да деинсталирате апликације друштвених мрежа. Уколико не можете да деинсталирате свој профил онда зароните у поставке приватности и одредите ко може видети ваше постове, ствари на којима сте означени и ко вас може наћи на основу броја телефона и maila.
Размислите и о ономе што објављујете, не морају сви знати где идете и шта радите. Обришите и све ознаке са фотографија.
На крају, не употребљавајте налоге на друштвеним мрежама за пријаву на друге web локације, радије израдите засебан налог.