НЕВЕРОВАТНО: Кад АИ учи као људски мозак
Реч је о термину "ДеепМинд"...
Они који се баве развијањем вештачке интелигенције инспирацију често налазе у начинима на које људска бића размишљају, а чини се да процес може и да се преокрене, будући да научници од система вештачке интелигенције све више уче о начинима на које људски мозак функционише.
Тако су експерти из компаније ДеепМинд закључили да скорашњи помаци у оквиру алгоритама за машинско учење личе на начине на које функционише и људски мозак. Ради се о везама које се у мозгу стварају након пријатних искустава, што је процес који је вођен неуронима који након неког задовољства ослобађају допамин. Раније се мислило да сви допамин неурони функционишу идентично, али су научници недавно открили да није тако, и да сваки од неурона реагује на различите нивое задовољства или незадовољства.
НИЈЕ ТЕШКО: Ево како да Windows 7 надоградите на WINDOWS 10
Допамин и осећај задовољства утичу на то да се упамте начини на које се дошло до неког повољног резултата, па су научници одлучили да сличну стратегију примене и код тренирања АИ алгоритама који су имали једноставне задатке – да овладају играма Го и Старцрафт ИИ. Једноставно речено, ова стратегија подразумева награђивање поступака и понашања који су довели до жељених резултата, слично као када пас запамти команду „седи“ због тога што после успешно обављеног задатка долази награда.
Тако су научници уз помоћ алгоритама који уче на овај начин сазнали више о томе како допамин мозгу помаже у учењу, те о томе како систем награђивања утиче на процес размишљања, што може да се искористи и за разумевање различитих области – од мотивације до менталног здравља.