Обрисали сте WhatsApp, а не знате да ли да инсталирате Сигнал или Телеграм? Ми ћемо вам помоћи!
И Сигнал и Телеграм се представљају као апликације које чувају приватност корисника, обе имају сличне опције, али и неке очигледне разлике...
Без обзира на одређене разлике, све популарне апликације за размену порука су релативно сличне. Па тако, као што је то случај са Viberom и WhatsAppom, и Сигнал и Телеграм имају велики број сличности и неколико мањих разлика.
Сигнал и Телеграм се представљају као апликације које чувају приватност корисника. Ни једна од њих није у власништву великих компанија. Сигнал се развија као непрофитна организација, док је Телеграм у власништву Руса Павела Дурова.
Обе апликације имају сличне опције укључујући ту налепнице ("стикере"), могућност слања фајлова, као и гласовне и видео позиве.
И Сигнал и Телеграм могуће је преузети и за iPhone и за Андроид, обе апликације су бесплатне, а од корисника се за пријављивање тражи само број телефона. Обе имају и своје десктоп верзије, а доступне су за Windows, Мац и Linux оперативне системе, подсећа Тпортал.
Зашто изабрати Сигнал?
* Сигнал је апликација направљена за приватност - сви разговори на Сигналу су енкриптовани, што значи да Сигнал не може да чита ваше поруке ни да то жели. Телеграм, са друге стране, користи енкрипцију између корисника и сервера која мора да се активира притиском на "Тајни разговори" (Сецрет Chata), што значи да, ако Телеграм то жели, може да чита ваше поруке, осим ако активирате безбедносну функцију. Код Сигнала је све тајно и не морате да бринете да ли желите да активирате безбедносну функцију или не.
* Телеграм нуди енкрипцију разговора само у случају комуникације између две особе, што значи да је групне преписке могуће пратити на серверу. Сигнал нуди енкрипцију у свим случајевима, било да је реч о разговорима са једном или са 20 особа.
* Сви разговори унутар Сигнала чувају се искључиво на вашем телефону. У случају Телеграма они се налазе на њиховим серверима и синхронизују се међу уређајима.
* Сигнал је софтвер отвореног кода (и софтвер и код апликације могу се пронаћи на GitHubu. Код за Телеграм је такође отвореног кода, али сам софтвер није.
* Неки аналитичари тврде да је Сигналов систем енкрипције порука бољи од Телеграмовог, иако је овде очигледно реч о теми за још једну расправу на техно форумима.
* Сигнал развија Сигнал Фондација, непрофитна организација која се финансира из донација. Телеграм води непрофитна организација, која настоји да заради новац на разне начине (укључујући и неуспешну криптовалуту).
* Сигнал има низ безбедносних система који укључују и аутоматско замућивање лица на фотографијама.
Зашто изабрати Телеграм?
* Сигнал можда боље штити приватност корисника, али је Телеграм "шаренији". Групни разговори могу да имају и до 200.000 учесника, док је Сигнал ограничен на 1.000 људи. Телеграм нуди пренос података до 2ГБ, док Сигнал дозвољава датотеке максималне величине 100Мб.
* Телеграм нуди синхронизацију порука путем калуда - можете да се пријавите и да почнете разговор на десктоп верзији, а да потом наставите на телефону. Телеграм поруке, додуше, чува на својим серверима осим ако активирате "Тајни разговор".
* Телеграм дозвољава додавање ботова у разговоре, што за резултат има мање приватну енкрипцију. Сигнал не подржава ботове који врше интеракцију са корисницима у разговорима.
* Телеграм је лепши, шаренији, нуди више стикера, анимација и променљиве позадине.
Шта изабрати?
Ако озбиљно размишљате о својој приватности на интернету, Сигнал је много боља опција. Реч је о апликацији која је из темеља прављена за максималну приватност. Управо зато је Сигнал већ неко време испред Телеграма по броју преузимања.
Ако волите да убацујете ботове у разговор, шаљете велике датотеке и обожавате стикере, ако немате проблема са складиштењем ваших разговора на серверу, већ само желите да побегнете од Facebooka и његових апликација - овај руски софтвер је релативно добар избор.
Коначно, ваш избор се своди на то коју услугу користе ваши пријатељи и родбина, као и на ваше мишљење на тему приватности личних података на интернету.