ОПРЕЗ: Апликације за састанке служе као маска за сајбер нападе
Користе ситуацију...
Са порастом потребе за социјалним дистанцирањем, стручњаци компаније Kaspersky истражили су претње које се односе на апликације за одржавање састанака како би корисницима осигурали безбедност и угодно искуство комуницирања. Накнадним анализама откривено је око 1300 фајлова са називима сличним истакнутим апликацијама као што су Зоом, Webex и Слацк.
Апликације за одржавање састанака тренутно људима пружају једноставне начине да се повежу путем видеа, звука или порука онда када су други видови комуникације недоступни. Међутим, сајбер преваранти не оклевају да искористе ту чињеницу и покушавају да дистрибуирају разне сајбер претње под маском популарних апликација. Међу тих 1300 фајлова, откривено је 200 претњи. Преовладавају две породице адвера – DealPly и DownloadSponsor.
ЗАНИМЉИВО: Нвидија се укључује у борбу против COVID-19 вируса
СТОП ТЕОРИЈАМА ЗАВЕРЕ: Јутјуб забранио све снимке у којима се корона повезује с 5Г мрежом
Две групе претњи
Обе породице су инсталатери који приказују рекламе или преузимају адвер модуле. Такав софтвер се обично појављује на уређајима корисника након извршеног преузимања са незваничних продавница. Мада адвер није врста малициозног софтвера, и даље може представљати претњу по приватност. Производи компаније Kaspersky успешно откривају и блокирају DealPly и DownloadSponsor.
Осим адвера, у појединим случајевима стручњаци компаније Kaspersky открили су претње прерушене у .лнк фајлове – пречице ка апликацијама. Заправо, већина њих су откривени као Exploit.Win32.CVE-2010-2568 – прилично стар, али још увек широко распрострањен малициозни код који омогућује нападачима да инфицирају рачунаре са додатним малвером.
Прави “краљ” апликација за одржавање састанака када се ради о томе чије име криминалци највише користе приликом покушаја дистрибуирања сајбер претњи је Skype. Стручњаци компаније Kaspersky су открили 120.000 различитих сумњивих фајлова који користе назив ове апликације. Поврх тога, за разлику од имена осталих апликација, ово конкретно име се користи не само за дистрибуцију адвера, већ и различитих малвера – нарочито Тројанаца.