ОШТРА ЦЕНЗУРА: Фејсбук блокирао политичаре деснице! Разлог је...
Донели одлуку!
Фејсбук је у петак забранио профиле Alexa Јонеса и неких других контроверзних особа с крајње америчке деснице због кршења правила те друштвене мреже о "опасним појединцима и организацијама".
Већина појединаца чији су рачуни уклоњени популарни су међу екстремним десничарима, као што су коментатори Мило Yiannopoulos, Лаура Лоомер и Паул Јосепх Watson.
Ипак није исти однос као према Исламској држави и al-Qaedi.
Фејсбук је такође забранио странице Паула Нехлена, познатог белог супрематиста који се кандидирао за конгрес 2018. године, те челника Исламске нације Лоуиса Farrakhana, који проповеда црначки сепаратизам и назива Јевреје "термитима", пренела је ХИНА.
Компанија ће уклонити све рачуне, странице, групе и догађаје повезане са забрањеним појединцима, како на својој основној друштвеној мрежи, тако и на апликацији Инстаграм за дијељење фотографија.
У образложењу истиче да забрањује све кориснике који промичу насиље или мржњу.
Међутим, Фејсбук није зауставио друге кориснике да хвале или подржавају забрањене појединце на својим платформама, као што је то раније учинио за милитантне скупине попут Исламске државе и al-Qaede.
Неколико сати након што је његов рачун нестао, видеозаписи Лоуиса Farrakhana и даље су били видљиви на Инстаграму међу 17.000 постова с хасхтагом #louisfarrakhan, укључујући и видеозапис у којем брани своје описе Јевреја.
Фејсбук је објавио забрану пре уклањања спорних рачуна, дајући власницима рачуна време да преусмере своје хиљаде следбеника на друге канале пре него што рачуни нестану.
Alex Јонес, који је познат по промовисању често суманутих теорија завере, попут оне да је масакр у школи Sandy Хоок "лажиран уз помоћ дечијх глумаца", убрзо је отворио нови рачун и уживо пренео свој коментар забране.
Infowars, интернет Јонесова страница, објавила је одговор на забрану тврдећи да се ради о "уредничкој контроли над корисничким садржајем и донацији у натури демократском председничком кандидату 2020."
Душтвени медији попут Фејсбук имају неугодна искуства у вишегодишњој борби против крајњих десничара, који су често користили њихове услуге за прикупљање следбеника и катапултирање у политички маинстреам.
Резултат је често био половичан - Фејсбук је, на пример, уклонио странице повезане с Јонесом и његовом Infowars web страницом још прошле године, али је оставио његов лични профил.
Раније забрањени белачки национализам и сепаратизам
Док друштвени медији доживљавају неуспехе у покушају уклањања екстремистичких садржаја, десничари их оптужују за цензуру и пристраност, а борци за грађанска права кажу да су пропустили суочити се с екстремизмом.
Фејсбук тврди да проводи своја правила без предрасуда. То је политику додатно пооштрио прошлог месеца, када је забранио величање, подржавање и заступање белачкога национализма и сепаратизма на својим платформама.
- Увек смо забрањивали појединце или организације који промичу или суделују у насиљу и мржњи, без обзира на идеологију. Процес оцењивања потенцијалних прекршитеља је опсежан и довео нас је до данашње одлуке о уклањању тих рачуна - поручила је компанија у својој изјави.
Либерална медијска група Медиа Matters фор Америца похвалила је тај потез, рекавши како он буди оптимизам да би Фејсбук могао "преузети одговорност за начине на које су његове платформе оснажиле екстремисте".