Ови знакови сугеришу да би ваш телефон могао бити заражен malwareom
Више је знакова који упућују на malware, а ако их приметите, потребно је да одмах реагујете.
Без обзира на то који уређај користите, нема потпуне безбедности и увек постоји могућност да се ваше рачунар, таблет или телефон зарази неким малициозним софтвером.
Уопштено се сматра да су Apple телефони сигурнији од Андроида (с тим се не би сложио Џеф Безос чији је iPhone заражен путем видео поруке с WhatsAppa) па се свим корисницима Google оперативног система саветује коришћење Googleove званичне продавнице апликација Play Сторе, уместо екстерни продавница апликација, иако ни то није гаранција потпуне безбедности.
Ако ваш телефон одједном почне да се понаша чудно, односно приметите промене на њему, постоји могућност да је заражен malwareom. На Business Инсидеру описали су шест најчешћих знакова који упућују на то да би ваш Андроид могао бити заражен malwareom.
Ваши контакти добијају спам поруке с вашег налога - ако ваши пријатељи и колеге одједном почну да добијају спам поруке које ви нисте послали, постоји могућност да на телефону имате malware који је "отео" ваш email и с њега шаље поруке.
Поп-уп огласи - искакање огласа на екрану вашег телефона такође је знак да вам се на уређајима налази непожељан софтвер. Реч је о врсти malwarea названој adware који је дизајниран како би се корисницима приказивали бројни огласи.
Непознате апликације инсталиране на телефону - појављивање икона непознатих апликација, односно оних које нисте инсталирали на своје уређаје још је један знак потенцијалне заразе malwareom, јер постоји велика могућност да је управо малициозни софтвер инсталирао те апликације на ваш телефон.
Брзо пражњење батерије - с обзиром на то да malware може покретати бројне позадинске процесе, то ће се одразити и на трајању батерије. Такође, обратите пажњу и на загревање телефона у ситуацијама када га не користите за неке процесорски захтевне активности.
Повећана потрошња података - ово је још један знак потенцијалне заразе малициозним софтвером јер malware без знања корисника може користити податке за нпр. преузимање апликација, слање података с телефона итд.
Апликације се често руше - ако одједном приметите да апликације почињу да се учесталије руше него пре, постоји могућност да се на телефону налази malware.
На Business Инсидеру саветују неколико решења којима се овај проблем може решити. Први је чишћење кеша (cache), јер malware често напада интернет прегледач па га пражњење кеша може уклонити из меморије. Затим саветују покретање телефона у сигурном моду - у овом начину потребно је потражити потенцијално сумњиве апликације и избрисати их.
Такође, оно што се увек саветује јесте активирање Play Протецта, бесплатног antimalware алата који проверава безбедност апликација, као и коришћење другог antimalware софтвера. И, наравно, увек постоји могућност ресетовсњс телефона, односно његово враћање на почетне поставке, што укључује брисање комплетног садржаја с уређаја и поновну инсталацију апликација.