Ово су највећи технолошки промашаји у 2024. години
Иако су технолошки промашаји често извор фрустрације, они су и прилика за учење. Технолошке грешке 2024. године, према анализи МИТ Technology Review-a, указале су на проблеме у развоју вештачке интелигенције, аеронаутике, пољопривреде и других области.
Ово су неки од најзанимљивијих случајева.
Гемини и "woke" АИ
Google-ov алат за генерисање слика, Гемини, изазвао је контроверзе након што је покушао да прикаже "разноликост" која није историјски тачна. На пример, креирао је слике црних Викинга и немачких војника из Другог светског рата у униформама, што је привукло оштре критике. Google је повукао ову функцију са бесплатних верзија, док плаћене верзије сада производе слике које су ближе реалности. Ово је још један пример како добре намере у развоју АИ могу резултирати непредвиђеним последицама.
Старлинер фиаско
Свемирски брод Старлинер компаније Боеинг суочио се с озбиљним техничким проблемима током планиране мисије са астронаутима Сунита Вилијамс и Бари Вилмором. Проблеми с цурењем хелијума и неисправним ракетним моторима довели су до повратка капсуле без посаде. Астронаути су остали на Међународној свемирској станици, а њихов повратак планиран је тек за 2025. годину помоћу SpaceX-ovog брода. Овај инцидент је додатно пољуљао поверење у Боинг, који је већ био погођен низом других проблема током године.
Вертикалне фарме нису издржале тржишни притисак
Стартуп Bowery, који је обећавао револуцију у пољопривреди узгајањем поврћа у вертикалним фармама помоћу робота и ЛЕД светла, банкротирао је у новембру. Иако су тврдили да су њихове фарме "100 пута продуктивније" од традиционалних, високи трошкови и инфекција биљака довели су до колапса овог пројекта.
Експлозивни пејџери и моралне дилеме
У Либану су експлозивни пејџери, за које се верује да су део израелске операције, проузроковали страдање цивила, укључујући и деветогодишњу девојчицу. Овај инцидент отворио је питање ратних злочина и злоупотребе технологије у сукобима.
23андМе у проблемима
Компанија за генетско тестирање 23андМе, некада позната по својој популарности и иновацијама, суочила се са великим падом вредности акција и бригом корисника о безбедности њихових генетских података. Недостатак профитабилности и масовни одласци запослених додатно су погоршали ситуацију.
Проблем са "АИ слоп" садржајем
Интернет је преплављен неквалитетним садржајем генерисаним вештачком интелигенцијом, познатим као "АИ слоп". Од лажних фотографија до збуњујућих текстова, овај феномен постао је озбиљан проблем за кредибилитет информација на мрежи.
Тржиште угљеничних кредита у паду
Иако идеја о компензацији емисија кроз садњу дрвећа или ефикасније технологије звучи обећавајуће, многи пројекти на овом пољу нису опстали. Компаније као што су Нори и Running Тиде затвориле су своја врата, док су скандали са лажним кредитима додатно нарушили поверење у овај концепт.
Ови промашаји јасно показују колико је важно пажљиво развијати технологије, размишљајући о дугорочним последицама и потенцијалним ризицима. Без обзира на то да ли се ради о вештачкој интелигенцији, свемирским бродовима или одрживости, грешке су неизбежан део напретка, али је важно из њих учити.