НЕВЕРОВАТНО: Европски парламент корак ближе регулацији вештачке интелигенције
Велике технолошке компаније изражавају опрез према новим регулативама, забринуте због потенцијално нејасних захтева и могућег утицаја на иновације у технолошком сектору.
Европски парламент направио је значајан корак ка регулацији вештачке интелигенције, с обзиром на то да су посланици две главне групе јуче дали зелено светло за привремени споразум о правилима коришћења ове свеприсутне технологије. Овај потез отвара пут ка коначном гласању о закону познатом као АИ Ацт, заказаном за април, чиме би се увела прва значајна регулатива у овом сектору на глобалном нивоу.
Србија разматра проширење сарадње са познатом америчком ИТ компанијом
КУК НАЈАВИО: Генеративна АИ стиже на Apple уређаје
АИ Ацт има за циљ да успостави оквир унутар којег ће се развијати технологија вештачке интелигенције, која се већ широко користи у многим индустријама, укључујући банкарство, аутомобилску индустрију, електронику и авијацију, али и у секторима безбедности и полицијског рада. Осим тога, регулатива ће обухватити и генеративне АИ моделе, попут оних које развија ОпенАИ, који се тренирају на обимним сетовима података и способни су да уче из нових информација ради обављања разноврсних задатака.
Европски парламент је преко друштвених мрежа истакао да АИ Ацт представља корак напред у обезбеђивању безбедности и поштовању основних права кроз подршку привременом споразуму. Овај легислативни напор наишао је на широку подршку унутар ЕУ, посебно након што је Француска постигла договор који олакшава административни терет за АИ системе високог ризика и истовремено јача заштиту пословних тајни.
С друге стране, велике технолошке компаније изражавају опрез према новим регулативама, забринуте због потенцијално нејасних захтева и могућег утицаја на иновације у технолошком сектору. Иако су правила намењена заштити и сигурности, постоји забринутост у погледу тога колико ће нова регулатива ограничити развој и примену вештачке интелигенције, са потенцијалним изазовима који би могли уследити након њене имплементације.
Ова иницијатива Европског парламента представља кључан момент у глобалним напорима да се вештачка интелигенција стави под већу контролу, с циљем осигурања да њен развој и примена буду у складу са етичким стандардима и заштитом права појединаца. Како ће се индустрија адаптирати и реаговати на ове промене, остаје да се види у наредном периоду.