САЧУВАЈТЕ СЕ ОД ХАКЕРА: Уз ових 5 савета бићете потпуно сигурни док сурфујете по нету
Ово треба знати.
Хакери сваког трена траже нове начине како би се домогли ваших приватних података и банковних информација. Пре неколико дана откривено је и да сада користе WhatsApp како би вам слали вирусе на мобилне телефоне кроз наоко обичне документе. Све што им треба је једна ваша грешка којом ћете им широм отворити врата. Срећом и ви сами можете да предузмете неколико једноставних радњи којима ћете значајно побољшати своју сигурност док сте онлајн - што је данас готово стално.
Лозинке. Оне су ваша прва линија обране од хакерских напада и вероватно сте много пута чули да не користите исту лозинку за сваки сервис или друштвену мрежу. С разлогом! Немојте олакшати посао хакерима. Сваки додатни знак вашу лозинку ће учинити драстично тежом за пробијање, а најбоље решење је да се користи неку вама позната фраза с посебним знаком (ЖивимУкућинаброју77). Сетите се барем једном годишње да промените лозинке, а ако је сервис којег користите био на мети великог напада свакако промените лозинке. Исто тако, поставите и лозинке на своје телефоне, ако их већ немате.
Уз овај геџет, никада неће моћи да вам украду ТЕЛЕФОН из џепа! (ВИДЕО)
Користите идентификацију у два корака. Вероватно сте већ видели да вам разне друштвене мреже и странице нуде додатни корак идентификације код пријаве. То може бити неко питање или вам могу послати верификацијски код на мобилни телефон. Овакав додатни ниво заштите може да буде врло користан у циљу спречавања некога да се на ваш рачун пријави само са имејлом и лозинком и делотворна је метода заштите.
Обришите рачуне које не користите. Неке сте веројатно већ и заборавили, а ту и тамо вам се у inboxu може појавити подсетник у облику неког чудног мејла који је знак да сте тамо хаковани. Други разлог за брисање рачуна је и губитак поверења у њихову услугу - а главни разлог могао би да буде да су често били хаковани.
Фејсбук вам троши превише батерије? Решење је крајње једноставно, а НИКО се не би сетио
Проверите јесу ли ваши подаци украдени. Једно је предузети мере како би побољшали властиту сигурност, али што је са оним рачунима који су већ provaljeni? HaveIBeenPowned jedna је од страница које чине управо то. Прочешљаће ваше рачуне како би видели да ли је неки од њих угрожен. Све што треба да упишете јесте ваш имејл или корисничко име и страница ће вам показати ако су повезани с неким хакерским упадима.
Заштитите своје поруке и позиве. Енкрипција вам можда звучи као нешто из шпијунских филмова, али данас више то није тако. Сви ми имамо приватне поруке или информације које не желимо да неко види и све више сервиса нуди енкрипцију с краја на крај. То значи да само пошаљилац и прималац имају кључ за криптовање и декриптовање порука, а рецимо даватељ услуге који надзире систем не може никако да приступи садржају poruke. Signal, Telegram, Wire ili Wickr su само неке од таквих апликација, а Сигнал или на ФацеТиме (на иОС-у) ће заштитити и аудио позиве.