ШПИЈУНИРАЊЕ! Фејсбук опет у центру скандала - плаћали људе да раде ОВО
Двадесет долара месечно.
Друштвена мрежа Фејсбук плаћала је тинејџерима и одраслим особама до 20 долара месечно да шпијунира њихове телефоне, податке и апликације које користе, што је поново освежило не тако старе проблеме који се тичу крајње неодговорног приступа приватности корисника ове компаније.
Сајт TechCrunch открио је да Фејсбук води програм под називом "Пројецт Атлас" у оквиру ког регрутује voljne Apple iOS и Андроид кориснике да му дају потпуни приступ својим уређајима - тако дозвољавајући друштвеној мрежи да види огромну количину података у вези са коришћењем телефона.
Апликација под именом Facebook Research je на први поглед веома слична Фејсбуковој контроверзној апликацији за виртуелну приватну мрежу Онаво, а чак и дели велики део њеног кода, судећи по стручњаку за безбедност Вилу Страфаху који је истраживао овај програма.
Епл је раније забранио Онаво у својој продавници апликација због тога што је кршила правила о приватности корисника.
Међутим, чини се да је Фејсбук успео да заобиђе ову забрану тако што сада нуди Facebook Research директно корисницима у оквиру програма који Apple нуди компанијама које желе да својим запосленима понуде специфичне апликације.
Како TechCrunch примећује, тиме што нуди апликацију веома сличну спорној апликацији Онаво, и потенцијално злоупотребљава Еплов програм, Фејсбук може само додатно да погорша односе са технолошким дивом из Купертина.
Епл се није огласио поводом овог случаја, а представници Фејсбука су изјавили да друштвена мрежа нема планове да обустави свој рад на основу једног извештаја.
- Као и многе друге компаније, и ми позивамо људе да учествују у истраживању које нам помаже да идентификујемо ствари које можемо да побољшамо. Пошто је ово истраживање намењено томе да боље разумемо како људи користе своје мобилне уређаје, јасно смо свима ставили до знања коју врсту података сакупљамо и како они могу да учествују у нашем програму. Добијене информације не делимо са другима и људи могу да престану да учествују када год пожеле - изјавили су представници Фејсбука.
Ипак, све ово поново покреће озбиљно питање о начину на који Фејсбук наставља да приступа осетљивим личним подацима, али и начину на који их вреднује, поготово јер компанија и даље покушава да се опорави од бројних скандала који су укључивали личне податке корисника из прошле године.
А да ствари нису баш толико сјајне потврдио је и новинар сајта BuzzFeed који је одлучио да се пријави у овај програм. Он је открио да постоји веома мало информација које упућују на то да иза свега стоји Фејсбук.
- Ово је најпркосније понашање које сам видео од стране неког developera. Просто је невероватно. И даље не знам как ода на најбољи начин артикулишем то колико сам шокиран чињеницом да Фејсбук мисли да може да се извуче из овога, написао је.